| Volsvagan70 a întrebat:

As dori sa fac si eu o comanda de pe Amazon. Cum se procedeaza?
Stau in Romania.

Răspuns Câştigător
| TimSem a răspuns:

Salut!
Îți faci cont pe Amazon (eu mi-am făcut pe amazon UK; mai există și varianta amazon.de, adică Germania), iar în momentul în care ți-ai pus cumpărăturile în coș, după ce începi să parcurgi pașii pentru achitare, vei avea variante de livrare. Sau chiar la prezentarea produsului vei găsi informații despre transport. Amazon îți înregistrează IP-ul și în cele mai multe cazuri îți dă imediat informații despre variantele de livrare.
Eu ultima dată mi-am comandat de pe Amazon UK și am plătit 8 Lire.

| Volsvagan70 explică (pentru TimSem):

Salut! Mulțumesc de sfat.
Are ceva dacă îmi fac cont pe Amazon normal? Vreau sa cumpăr o ushanka, și numai aici e ushanka pe care o vreau: https://www.amazon.com/......43-6881150 ie=UTF8&psc=1&refRID=P5TZABCDBAXMN5NN7YJ0

| TimSem a răspuns (pentru Volsvagan70):

Sara bună!
Amazon normal, adică amazonul din SUA. Poți să-ți faci acolo, însă se complică puțin lucrurile, în sensul că îți vine din SUA, asta înseamnă că trebuie făcută vama în România, adică să mergi la Poșta Vamală, să le arăți factura și poate te și pun să plătești TVA-ul de 19%. Să nu mai vorbim că taxa de transport este mai substanțială decât dacă ți-ai comanda din Europa.
Nu am comandat direct din State niciodată, decât prin prieteni care au călătorit in State și mi-au adus ei personal ce îmi comandasem.

Să știi că aceeași căciulă am găsit-o și pe amazon UK. Poate că e mai scumpă decăt amazon SUA, dar e mai simplu cu livrarea.

| Volsvagan70 explică (pentru TimSem):

Ok, multumesc. Dar acolo spune ca vine direct din Rusia.
Daca vine din Rusia, lucrurile raman tot complicate?