| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa fac un credit de 300.000-350.000 lei cu rata intre 1.200-1.600 lei pentru 40 de ani. mai am un imprumut de 89.000 lei pe 5 ani si as vrea din imprumutul pe care il fac sa isi opreasca 89.000 lei. nu vreau sa il fac cu ipoteca ca nu am casa dar cu un girant de 17 ani adica fiul meu dupa ce mor sa preia el imprumutul. se poate face un imprumut ca asta? daca da la ce banca? precizez ca lucrez in armata de peste 20 ani. multumesc astept raspunsuri

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici o banca nu o sa-ti acorde un asemenea imprumut fara ca acesta sa fie garantat cu ipoteca. Si fiul nu poate fi coimprumutat sau garant pana la varsta de 18 ani si numai daca obtine venituri permanente.

| Peridava a răspuns:

Fiul (inca minor) nu are venituri, deci nu poate fi girant. In cazul in care (teoretic) nu mai platiti ratele, lui nu i se poate retine nimic. Apoi, la o suma asa de mare si cu un termen asa de lung, nici o Banca nu da credit fara o garantie solida.
Presupun ca vreti sa faceti o investitie. E posibil ca Banca sa accepte ca garantie insasi "obiectul" cumparat.