| TheHeineken a întrebat:

ce inseamna plata rambus la expeditor/destinatar? ofer FUNDA!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde cum ai convenit cu celalaltul. La trimitere ceri ramburs (e o rubrica pe aviz) si atunci plateste celalalt si transportul si valoarea, sau ceri ramburs numai pe valoare, sau partial cat vrei tu. Tu platesti transportul dar daca l-ai calculat in ramburs il primesti inapoi dupa ce celalalt a ridicat coletul. In situatie de ramburs mai trebuie (pe langa aviz) sa completezi si un mandat postal cu adresa ta la destinatar si a celuilalt la expediator cu suma scrisa in rubrica ramburs. Cand celalalt iti trimite coletul se intampla invers. El va plati transportul si tu vei plati ce ai convenit cu el: transport, valoare intreaga sau partiala.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Rambursul este numai la destinatar. Acesta urmand sa plateasca la primirea coletului o suma de bani care va ajunge la expeditor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Individul "thekiller321" vorbeste aiurea. Suma ramburs reprezinta valoarea continutului coletulului si a transportului de la expeditor la destinatar nu si valoarea returnarii.

| elysi a răspuns:

Platesti coletul si transportul cand ajung la tine.

| TheHeineken explică:

Dar daca trimit un colet si trebuie sa primesc altul si platesc eu transportul... il platesc cand imi vine celalalt colet?

| Salontanul a răspuns (pentru TheHeineken):

Depinde cum ai convenit cu celalaltul. La trimitere ceri ramburs (e o rubrica pe aviz) si atunci plateste celalalt si transportul si valoarea, sau ceri ramburs numai pe valoare, sau partial cat vrei tu. Tu platesti transportul dar daca l-ai calculat in ramburs il primesti inapoi dupa ce celalalt a ridicat coletul. In situatie de ramburs mai trebuie (pe langa aviz) sa completezi si un mandat postal cu adresa ta la destinatar si a celuilalt la expediator cu suma scrisa in rubrica ramburs. Cand celalalt iti trimite coletul se intampla invers. El va plati transportul si tu vei plati ce ai convenit cu el: transport, valoare intreaga sau partiala.

| thekiller321 a răspuns:

Platesti tu transportu dus introswinking

| Dutu3H a răspuns:

Platesti coletul sau transportul (daca nu e gratis) cand til aduce acasa... funda?

| MarDan a răspuns:

Pentru plata ramburs, destinatarul (cel la care ajunge pachetul) trebuie sa achite valoarea pachetului si taxele de expeditie.