| xVictor a întrebat:

Cine locuieste in suedia respectiv Stockholm? Am niste intrebari. De exempli, cum e traiul acolo? Adica, cat de scumpa e mancarea, cat costa hainele. Orice tine de viata si afacerea personala Dau funda celor mai utile informatii. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Iartă-mă, dar nu sunteți prima persoană care pune astfel de întrebări penibile despre cum e traiul în altă țară.
Trebuie să știți că traiul în altă țară depinde de cât de bine cunoașteți limba acelei țări sau engleza măcar. Vreți să locuiți în capitala țării. Exact ca în oricare capitală traiul este scump.
De asemenea, unde doriți să închiriați o locuință. Cu cât vă îndepărtați de centrul orașului e mai ieftin. De asemenea, dacă luați mâncare din supermarket, marcă proprie e ieftin. Dacă mâncați la un street food de la periferie e ieftin. Dacă, aveți minim cash 2000 euro e bine, ca salariu.
De asemenea, depinde de cât de modest sau în lux doriți să trăiți. Ce fel de mașină vă luați.
Iar, pe internet puteți afla foarte ușor prețurile din acel oraș.

| xVictor explică (pentru romeo78):

Nu este problema, mulțumesc de răspuns. Sunt în Suedia din februarie și mă descurc perfect, mi.am ridicat o casa, am făcut bani sa cheltui pe tot ce vreau și stau in capitala? Ai multe avantaje dacă la tine in tara ești bun și te descurci daca nu... Ramai acasă că nu o sa faci mai BN acasă. O sa va dau funda dat fiind faptul că acela este singurul răspuns

| romeo78 a răspuns (pentru xVictor):

Dar, bani albi pentru zilele negre ați pus deoparte! Căci, știu că v-ați realizat dumneavoastră și alții acolo, dar pentru viitor, ați pus ceva deoparte? Vedeți că nu mai este atât de roză situația în Europa!

| xVictor explică (pentru romeo78):

Nu stiu la ce v-ati referit prin,, bani albi '' dar nu am furat niciodata ^_^ nici macar la metrou nu intram fara sa dau cu cardul. am avut un job in care iti faceai salariul cu mana ta, cat vindeai atat luai. Carte de munca, tot. obeyyourbody se numeste compania puteti verifica si da, am pus bani de o parte ^_^ Succes

| romeo78 a răspuns (pentru xVictor):

Este o zicală românească veche, din timpurile când oamenii nu aveau de unde împrumuta bani la nevoie, așa cum se întâmplă în prezent. Acest lucru am vrut să spun. Să depuneți într-un cont, lunar o sumă de bani, ca în caz de nevoie, să aveți de unde lua bani fără a fi nevoit ca după aceea cum să-i returnați de unde ați împrumutat.
Sper să mă fi înțeles! Acesta este sensul corect al frazei: "bani albi pentru zile negre" = depozit bancar pentru situații neplăcute, neprevazute!