| xVictor a întrebat:

Cine locuieste in suedia respectiv Stockholm? Am niste intrebari. De exempli, cum e traiul acolo? Adica, cat de scumpa e mancarea, cat costa hainele. Orice tine de viata si afacerea personala Dau funda celor mai utile informatii. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Principalele probleme:
- unele meserii se preteaza sa vorbesti suedeza, nu engleza. Ca sa inveti limba e un efort. Exista cursuri gratuite dar nu chiar de calitate. Trebuie sa completezi cu straduinta proprie. Daca esti mai tinar, ajuta, prinzi mai usor limba. Daca stapinesti limba suedeza asta e cam 70% din cheia succesului la o angajare. Exista e drept si firme care te angajeaza numai cu engleza.
- O garsoniera de inchiriat e poate 800 e. Dar trebuie sa cauti cu lunile. E criza de locuinte. O garsoniera de cumparat e intre 150000 e si 300000 euro central.
- Mincare poate 250-500 euro pe luna (gatit acasa), depinde cit te intinzi. Un prinz la restaurant 80-130 e. O bere seara la restaurant 3-8 euro. Haine in sezonul de ieftiniri (iarna sau august) pot sa fie si 400 euro o pereche de pantaloni, pantofi, camasa. Exista si magazine modeste.
Limba suedeza nu e chiar grea daca mai stii si engleza, eventual germana.
Exista multe anunturi de lucru dar in functie de pregatire si domeniu poate fi mai usor sau imposibil. Gaseste-ti de lucru in Stockholm din România, asta simplifica lucrurile. Altfel daca vii fara nimic aici dormi sub poduri si e frig.
Good luck, lycka till!

| xVictor explică (pentru ALGator):

Mi se pare cam scump lel :/

2 răspunsuri:
| wpetterssone a răspuns:

Eu nu locuiesc în Stockholm, dar merg la 3 zile acolo.
Eu, o singură persoană mă descurc cu 25000 care pe lună. Chiriile ajung la 12000 care. Alimentele la 2500 - 4000 care, iar utilitățiile la 600 care.