| Tsuna a întrebat:

daca eu trimit bani cuiva prin western union de exemplu 500 de euro persoana care ii ridica scoate mai putin de exemplu 490 sau asa ceva?

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Din cate stiu, comisionul il plateste expeditorul, daca cel care faciliteaza transferul nu ofera optiune pentru plata de catre destinatar (intrebi si vei afla). Comisionul se adauga la suma pe care vrei s-o expediezi. Deci, la destinatar vor ajuge 500 de euro, nu diferenta dintre suma trimisa si comision.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Nu,destinatarul va primi exact suma care ai trimis-o.Tu cand trimiti trebuie sa patesti comisionul, vreo 40 de lei(cca 9-10 eur).Vei primi un cod de la banca pe care va trebui sa-l transmiti destinatarului.Destinatarul se prezinta la banca cu acel cod si cartea de identitate(buletinul). Daca destinatarul locuieste la tara si are western in lei in comuna(sat) si vrei sa nu mai baya drumul pana la banca sa ii scoata si apoi la casa de schimb, poti specifica la trimitere direct in lei.Asa destinatarul ii poate scoate de la orice magazin care are sigla „western union", direct in lei.