| FabianelSHAF a întrebat:

Dati-mi si mie Diftongi, Triftongi si hiaturi! Dau funda!
E-E poveste lunga...

Răspuns Câştigător
| iulius32 a răspuns:

DIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală. pronunţate în aceeaşi silabă.
ex: i.ar.-na; br.oa.s-ca
TRIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale pronunţate în aceeaşi silabă
ex:le-.oai.-ca; do-r.eau.
HIATUL apare între două vocale alăturate pronunţate in silabe diferite: ex:.a.-.e.-ro-port; i-d.e.-.e.

Am pus in vocalele si semivocalele in. ca sa intelegi, Bafta!

3 răspunsuri:
| cocolate a răspuns:

Diftongul este o succesiune a doua vocale in aceeasi silaba, din care una este vocala iar alta semivocala.
exemple:cai-ne."ai" este diftongul
coarda,iepure,coasa,doua
triftongul este o succesiune de trei sunete in aceeasi silaba,format dintr-o silaba si doua semivocale. ex. le-oai-ca "oai" este triftong.
exemple. beau, vorbeau, dormeau, ursoaica,
hiatul este o succesiune de doua vocale in silabe diferite.
ex. geografie, palarie, chimie,

| MicutzaaLis a răspuns:

Nu crezi ca trebuia sa inveti la scoala chestiile acestea? Tu ai pus intrebarea doar ca sa stai mai mult la joaca si ca sa te bagi in seama.

| FabianelSHAF explică (pentru MicutzaaLis):

Dacă vreau sa mi le amintească cineva nu e treaba ta, mai ales că tu postezi aici doar ca să faci răspunsuri.