| MarLn a întrebat:

Ce inseamna diftongi hiati sau triftongi?

16 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

Diftongi sunt cei care au 2 vocale in aceeasi silaba.
Triftongul inseamna 3 vocale in aceeasi silaba.
Hiatul inseamna 2 vocale ce nu sunt in aceeasi silaba.
Spor la invatat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diftongul, hiatul si triftongul fac parte din fonetica limbii române, si ti le voi descrie pe rand: DIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală. pronunţate în aceeaşi silabă. TRIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale pronunţate în aceeaşi silabă. Triftongii sunt de două feluri:
-progresivi, atunci când semivocalele preced vocala: ari-pioa-ră: cre-ioa-ne: i-ni-mioa-ră

- centraţi, atunci când semivocalele încadrează vocala: le-oai-că; do-reau; tră-iai; fo-iau;, so-seau HIATUL apare între două vocale alăturate pronunţate in silabe diferite:
du-e, ca-i-să, a-e-ro-port, al-co-ol: fi-in-ţă; i-de-e: po-e-zi-e; res-pec-tu-os; sca-un

| xDr0gs a răspuns:

Diftong= 2 vocale alaturate in aceeasi silaba(adica 2 vocale una langa alta) de exemplu:moarte: oa=diftong.Triftong inseamna 3 vocale in aceeasi silaba.Iar hiat 2 vocale care sunt una langa alta dar nu in aceeasi silaba: de exemplu scaun= sca_un. au= hiat.Bafta sper ca te-am ajutat!

| Flower02 a răspuns:

Pai...
Diftongii sunt 2 vocale alaturate(sau mai bine zis o vocala si o semivocala), intr-o singura silaba. (exemplu: ie-pu-roi, iar-na)
Triftongii sunt 3 vocale alaturate intr-o singura silaba (ie-pu-roai-ca).
Vocalele in hiat sunt 2 vocale alaturate, dar despartite in silabe diferite (ge-ni-al).
Sper ca te-am ajutat.

| sorinutza99 a răspuns:

Diftongul =o vocala si o semivocala alaturate in aceiasi silaba(mi-a, oa-la)
tirgtong=o vocala si doua semivocale alaturate in aceiasi silaba(le-oai-ca)
hiat=doua vocale in silabe diferite..despartite doar prin cratima(a-le-e)

| INGEEERAS a răspuns:

Desi sunt foarte multe raspunsuri as vrea si eu sa-ti raspund eu le mai stiam iar azi la-am recapitulat deci o sa-ti spun cum ne-a predat profa
Diftongulo vocala si o semivocala (e,i, o, u) rostite in aceiasi silaba ex oaie, ploaie, iarba

TRIFTONGUL o vocala si 2 semivocale rostite in acceiasi silaba
ex:fe-cioa-ra leoaica ve-neau

HIATUL doua vocale dar in silabe diferite ca ex gaina=ga-i-na
aur=a-ur.
cam atat.pa :*

ps nu cred ca e ceva de ras daca nu ti-le mai amintesti :*

| Aandr33a a răspuns:

DIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală, pronunţate în aceeaşi silabă. În diftong, semivocalele o şi e apar întotdeauna ca prim element, iar celelalte semivocale (i şi u) pot fi sau primul sau al doilea element.(ex. ceata, geam, gheata)
HIATUL apare între două vocale alăturate pronunţate in silabe diferite: du-e, ca-i-să, a-e-ro-port, al-co-ol.
TRIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale pronunţate în aceeaşi silabă. După consoanele c\ g\ k\ g\ nu există triftongi. (ex. caprioara, creioane). Funda?happy

| ZuzyGirl a răspuns:

Diftong : grup de o vocala si o semivocala(ex. co-boa-ra "oa"este diftong), triftong:grup de 2 semivocale si o vocala. Grupurile sunt in aceeasi silaba.

| flavia31 a răspuns:

Diftong adica o vocala langa o semivocala in aceiasi silaba ex ba-ia-t, ia =diftong
hiat doua vocale una langa alta in silabe diferite, ex : ba-ie-tel, a-i = hiat
triftong adica o vocala inte 2 semivocale in aceesi silaba ex: zme-oai-ca, oai = triftong. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| domnina04 a răspuns:

diftongii sunt atunci cand desparti in silabe si intr-o silaba sunt 2 vocale hiatul atunci cand desparti in silabe si o vocala se afla intr-o silaba si alta in cea de a2a silaba si triftong atunci cand intr-o silaba se regasesc 3 vocale

| LorenaaM a răspuns:

De exemplu :
Diftong, doua vocale sa fie in aceeasi silaba : ie-pu-re, vocalele sunt ie
Triftong - trei vocale sa fie in aceeasi silaba : i-ni-mioa-ra, vocalele sunt ioa
Hiat : de exemplu : a-e-ro-port, vocalele sunt a-e. 2 vocale sa fie despartite de o silaba. Sper ca te-am ajutat!

| andreea0303 a răspuns:

Diftong=1vocala si o semivocala aflate in aceeasi silaba, triftong=1 vocala si 2 semivocale aflate in aceeasi silaba, hiat=2 vocale alaturate in silabe diferite

| Petronelly a răspuns:

Cum sa nu stii ce inseamna laughing)

| MarshmallowCat801 a răspuns (pentru Petronelly):

Poate a uitat! ce ai cu el?

| Poenaru_Adelin_1999 a răspuns:

Diftongul este o succesiune de două vocale alăturate in aceeaşi silabă, din care una este o vocală şi cealaltă este o semivocală.
(ex: doi->oi; se-ma-foa-re->oa)

Triftongul este o succesiune de trei vocale alaturate in aceeasi silaba, din care una este vocala si celelalte doua sunt semivocale.
(ex: le-oai-ca->oai; vreo-iau->iau)

Hiatul se formeaza atunci cand doua vocale invecinate fac parte din silabe diferite.
(ex: hi-at->i-a; a-er->a-e; do-uă->o-u)