| DragonsEPIC a întrebat:

Cum imi dau sema de niste hiaturi/diftogi/triftongi intr-un text?

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Diftong-o vocala si o semivocala in aceias silaba(ex.:catifea diftongul este ''ea'')
Triftongul-o vocala si 2 semivocale in aceias silaba(ex.: leoaica triftongul este'' oai'')
Hiatul-2 vocale in silabe diferite(ex alee hiatul fiind ''ee'')

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Mulți ți-au răspuns, unii chiar bine( vezi Andreea) dar nimeni nu te-a lămurit ce este acel cuvînt numit„hiat" ( sau hiatus).
„Hiat-ul este o acea situație în care se face o despărțire ( o tăiere) a două sau mai multe vocale, alăturate într-un cuvînt dar exprimate (verbal sau în scris) în silabe diferite.
Ex. zi-are; po-ia - nă; le-oai-că; foa-ie; ca-ie-te; să fi-e; mi-e-ros;

| XminyoongiXx a răspuns:

DIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi o semivocală. pronunţate în aceeaşi silabă.

Diftongul poate fi:
*urcător (ascendent), atunci când este alcătuit din semivocală + vocală:
iar-nă; broas-că; deal; soa-re; pia-tră.

*coborâtor (descendent), atunci când este alcătuit din vocală + semivocală:
mai; grâu; ca-dou: câi-ne; vrei

Atenţie!
*Diftongul se poate constitui din două sunete alăturate aparţinând unor cuvinte diferite, dar care se pronunţă într-o silabă. Intre elementele componente ale acestor silabe apare cratima:
mi-a amintit; să-i dau; că-i spune;

*În diftong, semivocalele o şi e apar întotdeauna ca prim element, iar celelalte semivocale (i şi u) pot fi sau primul sau al doilea element.

Notă:
*După consoanele c', g, k', g' nu există diftongi deoarece în această situaţie e sau i sunt numai litere ajutătoare pentru scrierea acestor consoane:
ceaţă = c'aţă; geam = g'am; gheaţă = g'aţă.

* Atunci când c şi i sunt vocale urmate de o semivocală (ghiocei, rochii), ei şi ii sunt diftongi deoarece e şi primul i sunt vocalele silabelor respective: ghi-o-cei; ro-chii;

TRIFTONGUL este grupul de sunete alcătuit dintr-o vocală şi două semivocale pronunţate în aceeaşi silabă. Triftongii sunt de două feluri:
-progresivi, atunci când semivocalele preced vocala: ari-pioa-ră: cre-ioa-ne: i-ni-mioa-ră

- centraţi, atunci când semivocalele încadrează vocala: le-oai-că; do-reau; tră-iai; fo-iau;, so-seau

Atenţie!
Triftongul se poate constitui din trei sunete alăturate, aparţinând unor cuvinte diferite, dar pronunţate împreună, în aceeaşi silabă. Intre elementele componente ale acestor silabe apare cratima.
şi-au spus; mi-ai dat; ne-au adus

Notă:
După consoanele c\ g\ k\ g\ nu există triftongi.
deoarece în această situaţie e sau i sunt litere ajutătoare pentru scrierea acestor consoane, deci nu au rol de vocale:

zi-ceau = zi-c 'au; ve-gheau = ve-g 'an.:

HIATUL apare între două vocale alăturate pronunţate in silabe diferite:
du-e, ca-i-să, a-e-ro-port, al-co-ol: fi-in-ţă; i-de-e: po-e-zi-e; res-pec-tu-os; sca-un
Sper ca ai inteles! happy