| goanta9595 a întrebat:

Dau funda! Care credeți că sunt job-urile care vor fi înlocuite de roboți în următorii 40 de ani?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

S-ar putea să ți se pară interesant acest site, aici vezi probabilitatea ca oamenii să piardă un anumit job în favoarea roboților.
https://willrobotstakemyjob.com/

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Robotii se pot introduce in orice activitate unde nu este necesara gandire logica umana si simturi emotive.
Practic, un robot se poate "invata" prin memorarea miscarilor de rutina, facute cu mana si doar eventualele corectii trebuie programate. In acest mod, se poate robotiza orice munca facuta "pe banda".

Robotii se pot folosi si in medii periculoase, cu comanda la distanta, dar si la manopere ce necesita precizie foarte mare, cum sunt operatiile chirurgicale.

Ca urmare, daca ne organizam corespunzator mediul nostru de munca, atunci foarte mare parte din activitati se poate executa robotizat sau semi-robotizat.

| Simpatic a răspuns:

In primul rand vor fi inlocuite joburile de stat in genunchi : secretara, ospatarita, videochatista, ca robotii vor duce mult mai mult efort fizic happy doar din cand in cand vor avea nevoie de ulei pe la articulatii si aia e.

Acum pe bune, deja exista joburi in care robotii fac parte din procesul de fabricatie, de ex. industria auto, sunt roboti care sudeaza, care vopsesc, care polizeaza sau fac lucruri de finete.
Apoi in insustria medicala exista roboti care opereaza oameni pe creier.
Bine inca nu este generalizata, cred ca primele domenii vor fi cele in care oamenii lucreaza la posturi de tip banda rulanta unde fac acelasi lucru cu orele in mod repetitiv
Apoi cred ca in cam toate domeniile vor putea fi implementati roboti dar asta ar insemna ca inteligenta artificiala chiar sa fie un creier propriu de gandire si asta nu stiu exact cum va functiona, dar actual ei folosesc inteligenta artificiala in baza matematicii, robotii iau decizii in functie de niste algoritmi (precisi nimic de zis) dar asta nu mi se pare totusi gandire de sine statatoare, deci mai e mult pana acolo dar nu imposibil.

| PainTech a răspuns (pentru Simpatic):

Videochatista?

De cine sa fie inlocuit? De robotu' Sofia? :)
https://www.youtube.com/watch?v=S5t6K9iwcdw

| JicaContra a răspuns (pentru Simpatic):

Videochatista?!?

asta e TARE

o sa treaca multa apa pe Dambovita pana cand barbatii se vor excita la o roboata care se dezbraca in fata unei camere big grin
MUUUUUUUUUUUUULTA APA!

| Simpatic a răspuns (pentru PainTech):

Cand robotii vor arata exact ca oamenii nu va mai fi diferenta, nu crezi, inainte ne minunam prin anii 70 80 cand erau filme sf cu cyborgi, iata ca acum sunt tot mai aproape.

| PainTech a răspuns (pentru Simpatic):

Încurci SF-ul cu realitatea.
Suntem încă departe de o inteligență artificială generală, dacă așa ceva e macar posibil.

| JicaContra a răspuns (pentru Simpatic):

Atunci voi dori o Terminatoare - TX, care arata EXACT ca, Kristanna Loken cand era tanara (in Terminator 3 - Rise of the Machines), si o sa o folosesc sa imi... vopseasca, casa (O YEAH BABY) big grin

| Simpatic a răspuns (pentru JicaContra):

Cine zicea ca nu exista cyborgi :

https://www.youtube.com/watch?v=-ltORkYAdVk

| JicaContra a răspuns (pentru Simpatic):

Daca iei mot-a-mot cuvantul "cyborg" care inseamna o fiinta biologica in care se gasesc "augmentari" tehnologic - mecanico/electronice atunci ABSOLUT TOTAL CA EXISTA

fara sa ma gandesc prea mult stiu 2 exemple FOARTE CATEGORICE:
1. peacemaker (stimulator cardiac) un IMPLANT cardiac, care da un mic soc electric, cand inima "ramane in urma"
2. implanturi auditive, in care oameni nascuti surzi pot sa auda binemercic, si e implant pe creier cat cuprinde

deci, DA, EXISTA CYBORGI!

| sierra1 a răspuns:

In mod sigur dispar adminii/editorii de șterg anapoda răspunsurile

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La ce îți folosește?

| PainTech a răspuns:

Niciun job nu e inlocuit de roboti. E augmentat. Nu te gandi ca din momentul in care apar robotii toti oamenii trebuie dati afara.

Job-urile care au la baza munca repetitiva sau munca fizica grea. Astea vor fi automatizate.

| JicaContra a răspuns (pentru PainTech):

Lal, tu ai auzit de masinile care pun micro-componente pe circuite, micro-componente mici cat o boaba de cafea RAJNITA, si care nu pot fi facute de oameni

ei bine "Niciun job nu e inlocuit de roboti." e total aiurea, din cauza ca masinile de mai sus au fost cumparate de producatorii de... de... DE HAINE!

NO SHlT, cei care produc hainele acoperite de cristale Swarovski au cumparat o masina dinaia, si au dat afara 50 de angajati, de care nu mai aveau nevoie, si nu am citit asta undeva, am auzit-o de la cineva care a dus, instalat, si apoi reparat in garantie masina aia.

| PainTech a răspuns (pentru JicaContra):

Au scos 50 de oameni. Dar tot a ramas cineva care sa supravegheze
si sa ofere mentenanta masinii.
Aia 50 nu au fost stersi de pe fata pamantului, poti face altceva. Gandeste-te ca acum poti deschide alte zeci de linii de productie cu oamenii respectivi, daca reusesti sa ii adaptezi la noile cerinte.

"Tu ai auzit de masinile care pun micro-componente pe circuite, micro-componente mici cat o boaba de cafea RAJNITA, si care nu pot fi facute de oameni"
Sunt oameni care supravegehaza masina si mentin masina. Masina nu lucreaza de capul ei.

Ce vreau eu sa zic e ca roboti nu pot inlocui COMPLET oamenii. Pot face toata treaba mai eficienta. In loc de 50 ai nevoie de 2. La un anumit nivel de automatizare tot trebuie sa existe unul sau mai multi oameni.

| JicaContra a răspuns (pentru PainTech):

happy
"Sunt oameni care supravegehaza masina si mentin masina."
e diferenta mare de la 50 de oameni SLAB CALIFICATI care stiu DOAR sa infiga pietricele pe o panza, la 1-2 SUPER CALIFICATI care stiu sa mentina asa o masina in functiune
E FOARTE MARE DIFERENTA

| PainTech a răspuns (pentru JicaContra):

E diferența, dar cine nu te lasă să îi califici pe aia 50?

| JicaContra a răspuns (pentru PainTech):

Natura tongue
sunt oameni care nu sunt in stare sa se califice, pentru ca, daca ar fi in stare NU ar face meserie care te tampeste, sa pui aceeasi piatra pe o panza de un milioard de ori

in plus mastadont a postat un site demential, chiar cred ca orice meserie ar putea fi inlocuita de roboti in viitorul nu prea indepartat

| PainTech a răspuns (pentru JicaContra):

Am văzut site-ul, e fain.

| romeo78 a răspuns:

Dacă se va dezvolta inteligența artificială, majoritatea meseriilor cu risc crescut de contaminare, rănire, vor fi înlocuite de roboți.
Șoferii profesioniști, mai ales în țările avansate tehnologic, cu infrastructura perfectă vor dispărea. Transportul în comun va fi automatizat complet.
Doar, ce ține de meseriile de "artă și finețe", vor fi în continuare făcute de oameni: bucătărie, arte plastice, filme, documentare.