| anonim_4396 a întrebat:

De ce este cerut buletinul in momentul unui schimb valutar? Exista vreo baza de date? Si doar de curiozitate,minorii pot fi trecuti in bazele de date, daca exista? Multumesc si funda!

Răspuns Câştigător
| hummmer a răspuns:

Iti trece numele si seria cartii de identitate in calculatorul lor la efectuarea tranzactiei.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1. Cand se efectueaza un schimb valutar, clientului i se elibereaza un document "de schimb valutar"--- emiterea acestuia, presupune prezentarea unui act de identitate( carte de identitate, pasaport)
2. Este evident ca, solicitand un act de identitate, fiecare operator autorizat care efectueaza schimburi valutare are o baza de date cu fiecare tranzactie efectuata( datele de identificare ale clientului, suma, moneda etc. )

| onasis1961 a răspuns:

Pentru a avea contolul si evidenta tranzactiilor, plus evitarea unor fraude sau spargeri.