| Andrei_Balint_1998 a întrebat:

Dc iti verific buletinul la schimb valutar?

Răspuns Câştigător
| ellenandreea a răspuns:

In caz ca banii sunt falsi sa stie de la cine i-a luat.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pentru că așa cere legea. Dai fundă la toți fraierii...
V. art. IV, alin. 2, lit. h din normele BNR pentru funcționarea caselor de schimb valutar:
===
Art. IV. - Normele privind efectuarea operatiunilor de schimb valutar cu numerar si substitute de numerar pentru persoane fizice pe teritoriul României - N.R.V.2 la Regulamentul Bancii Nationale a României nr.3/1997 privind efectuarea operatiunilor valutare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 395 din 31 decembrie 1997, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si se completeaza dupa cum urmeaza:
1. In textul normei, cu exceptia ultimelor doua alineate ale punctului 30, denumirea "buletin de schimb valutar" se va înlocui cu formularea "bon fiscal de schimb valutar sau buletin de schimb valutar".
2. Punctul 30 va avea urmatorul cuprins:
"30. Pentru fiecare tranzactie se vor întocmi bonuri fiscale de schimb valutar sau buletine de schimb valutar, care trebuie sa contina urmatoarele elemente:
a) denumirea emitentului;
b) adresa emitentului;
c) codul statistic al punctului de schimb valutar;
d) data emiterii;
e) seria si numarul buletinului/bonului fiscal de schimb valutar;
f) numele si prenumele clientului;
g) tara clientului;
h) actul de identitate al clientului: tip, serie, numar;
i) rezident/nerezident;
j) suma încasata de la client (valuta/lei);
k) cursul de schimb;
l) comisionul;
m) suma platita clientului (valuta/lei);
n) semnatura casierului;
o) stampila punctului de schimb valutar.
Casele de schimb valutar organizate ca persoane juridice conform Legii nr. 3/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile ulterioare, având ca obiect unic de activitate schimbul valutar, sunt obligate sa elibereze clientilor bon fiscal emis cu ajutorul aparatelor de marcat electronice fiscale, în conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, aprobata si modificata prin Legea nr. 64/2002, republicata. Pe perioada în care aparatele de marcat electronice fiscale nu functioneaza, casele de schimb valutar vor emite buletine de schimb valutar, în conditiile prevazute de prezentul regulament si de dispozitiile legale în materie. Aceste buletine de schimb valutar vor fi preluate ulterior în memoria aparatelor de marcat electronice fiscale, cu efectuarea mentiunilor corespunzatoare pe buletinele de schimb valutar respective."

Răspuns utilizator avertizat
| wintermee11 a răspuns:

Pentru a combate infractionalitatea... tehnicile de inselatorie, furt s.a.m.d sunt reduse in acest caz.