| raduspace10 a întrebat:

Care este motivul pentru care la casa de schimb valutar ti se cere sa prezinti buletinul, chiar si pentru sume mici?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta suma, poate fii chiar si 1 leu, dar trebuie sa te identifice, pentru ca eu au obligatia sa dea banii doar aceluia caruia i-au fost trimis banii, doar la numele inscris acolo, ori tu, cum dovedesti ca esti acea persoana, daca nu prezinti un act de identitate legal?
Conform legii, ai obligatia sa te legitimezi cu un act legal: carte de identitate sau pasaport atunci cand faci operatiuni bancare (cu bani) indiferent ca-s la banca, sau la o casa de schimb valutar.