| Levington a întrebat:

Eu lucrez in Spania si platesc pensie in Romania la CNPP ( casa nationala de pensii private). Stiti cumva daca voi lua pensie din ambele tari sau trebuie sa renunt la una?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa merge ti la casa de pensii din Romania si sa i intrebati pe ei, ei stiu cel mai bine legea.

| Iote a răspuns:

Nu trebuie sa renunti. Platesti si in Spania? Vei primi pensie de la toate fondurile de pensii la care contribui.

| Ingognito a răspuns:

Poate asta te va ajuta sa iti faci o idee? : https://europa.eu/......dex_ro.htm

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

CNPP este Casa Nationala de Pensii Publice. Si vei primi o singura pensie dar calculata conform contributiei platite in ambele tari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești înscris la CNPP și cotizezi acolo, vei primi pensie de acolo.
Ca să primești pensie din Spania, e nevoie să cotizezi la un sistem de pensii de acolo. Dacă cotizezi la ambele, vei primi pensie de a ambele.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai specificat daca munca din Spania este legala si daca angajatorul plateste taxele si cotizatia penisiei pentru tine, la casa Pensiilor din Spania.