| MoshEne a întrebat:

Daca eu nu lucrez si imi platesc singur asigurarea de sanatate, aceasta corespunde cu contributia pentru pensie? Daca nu, cum trebuie sa procedez pentru a plati contributiile care sa imi garanteze o pensie minima? Ma intereseaza strict lucrurile care tin de stat si nu pensii sau asigurari private.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu corespunde cu contributia pentru pensie ci pentru sanatate, cele doua sunt diferite.
Pentru pensie trebuie sa inchei un contract separat de asigurare cu Casa Judeteana de Pensii Publice si platesti separat de sanatate.

| MoshEne explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc! Ai idee si cat e cotizatia minima? sau se calculeaza in functie de veniturile mele declarate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MoshEne):

Contributia minima este de 31, 3% din suma asigurarii pentru pensie, aceasta nu poate fi mai mica decat salariul minim pe economie, in prezent contributia ar fi de minim 266, 05 lei iar de luna viitoare de 281, 70 lei lunar. Daca vrei sa ai pensie mai mare vei trece in contract o suma mai mare.

| MoshEne explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!