| Levington a întrebat:

Daca am lucrat In Spania timp de 20 de ani, am cotizat si voi avea dreptul la pensie, DAR, in acest timp am platit si in Romania pensie privata la CNPP timp de 15 ani! Mai pe scurt, in Romania am platit ca sa am pensie si in Spania am lucrat ca sa am pensie, am cotizat in ambele tari si sunt eligibil pentru a primi pensie din ambele tari! Intrebarea e: Voi lua pensie din ambele tari, sau se cumuleaza cumva si voi lua doar dintr-o singura tara?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei lua o singura pensie dar se vor cumula pensiile calculate in Spania si Romania.

Bula
| Bula a răspuns:

Va trebui sa-ti faci dosarul de pensie in ambele tari, dupa care vei primi din ambele tari pensia, intr-un cont bancar desemnat de tine (care poate fi si intr-o a treia tara).

| Wr3nch a răspuns:

Cred ca poti alege doar una, probabil pe cea mai mare.