| Anonim12t a întrebat:

Dacă lucrez cu carte de muncă undeva și vreau sa fac glovo cu bicicleta mai am nevoie de flota sau pfa? Am inteles ca la pfa trebuie sa platesc si asigurare de sanatate plus taxa care merge spre casa de pensii?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca lucrezi "cu carte de munca" (contract de munca), atunci angajatorul trebuie sa plateasca "darile" la stat.
Daca lucrezi cu conventie, atunci tu trebuie sa platesti (ca PFA) pentru tine.
Intreaba la angajator!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, la PFA trebuie sa plătești taxe, impozit, cas și Cass.

| sierra1 a răspuns:

"Am inteles ca la pfa trebuie sa platesc si asigurare de sanatate plus taxa care merge spre casa de pensii"

și ai uitat impozitul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plătești asigurări și taxe si impozite și s-ar putea sa se mai adauge ceva!