| SporeBox a întrebat:

Imi puteti explica cum sta treaba cu impartitul de pliante? Adica cum esti platit, cum lucrezi etc. Eu as vrea sa impart pliante ca job de vara dar pot lucra si de la 14 ani? Sau aproape 15 ani?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La 15 ani. Primești un rucsac enorm plin de pliante dimineață. Ai un traseu de străbătut la pas prin oraș. Apoi cineva verifică din loc în loc, dacă chiar le-ai depus și ele au ajuns la destinatar, sau dacă pur și simplu le-ai aruncat undeva. Dacă trișezi, nu mai ești plătit. Ca să îți faci targhetul trebuie să te plimbi efectiv toată ziua, mulți km. Ești plătit foarte slab, ceva mai mult decât nimic.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru sadrian46):

Poate sa puna pentru mai multe firme in acelasi timp si isi poate chiar tripla venitul.
Poate sa si lipeasca afise la intrarea in bloc, mai poate si de aici sa incaseze ceva.

| sadrian46 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Nu poate să pună la mai multe de o dată. Dacă mergi dimineața la o firmă ca să primești fluturașii, aceștia sunt kg multe într-un rucsac mare. Nu ai cum să te duci la altă firmă în aceeași dimineață ca să mai primeșri un alt rucsac mare, să îl cari și pe acela. Mai sunt și alte firme care distribuie corespondență, acolo primești plicuri de distribuit la adrese precise, acolo ai doar o tolbă de poștaș de dimensiuni rezonabile.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru sadrian46):

Se poate sigur sa distribui pentru mai multe firme deodata.
Le iei la tine acasa si pleci pe teren cu un carucior din ala de cumparaturi.
Sunt expert in marketing cu pliante?
Se poate dezvolta orice afacere in Bucuresti cu ajutorul pliantelor si nici nu costa asa mult.

| sadrian46 a răspuns (pentru ALEXICAmarketing):

Așa da, și la Madrid se distribuie cu căruciorul, dar ți-l dă firma.

| ALEXICAmarketing a răspuns (pentru sadrian46):

Dar de ce trebuie sa ii dea firma carucior? Si de ce trebuie sa fie angajat? Isi cumpara el un carucior mai rezistent la alergatura si tot isi cauta clienti pe internet.
Se lucreaza ca liber profesionist.

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai te interesezi din iarna pentru la vara?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti lucra la 14 ani, trebuind sa ai 15 ani impliniti!
Si esti platit cativa lei doar, cand imparti cateva sute sau 1000 de pliante.

| anonimg a răspuns:

Poți și de la vârsta respectivă să împarți pliante. Dar este prea devreme; mai este mult până la vară, și iarna nu a început.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că poți lucra fiind minor.