| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU.
Intentionez impreuna cu un prieten, o mica afacere.
Dorim sa cumparam niste produse dedicate pentru sala de pe Wish sau AliExpress si sa le vindem putin mai scump in tara.De asemenea dorim sa facem si un site unde sa ne promovam produsele.
Imi poate spune cineva cu experinta mai multe despre acest domeniu?
Ofer funda

Răspuns Câştigător
| Aditu94 a răspuns:

Recomandarea mea este ca daca vrei sa mergi pe RETAIL sa nu cumperi de pe siteuri chinezesti pentru ca nu vei avea castig de cauza, preturile de acolo sunt la fel ca si in tara. Mergi la un ANGROU, unde daca cumperi marfa pentru magazinvei putea negocia, vei putea avea oferte, discounturi si beneficii si bonusuri. De exemplu SELGROS, daca cumperi 1 bax de energizant, e un pret, daca cumperi 3 baxuri e alt pret si tot asa, mai ales la bauturi alcoolice,la snacuri,la industriale si tot asa. Daca vrei,haine,jucarii si alte cele de acest gen, recomand Bucurestiul, Dragonul Rosu de pe centura Bucrestiului, ai multe produse,la preturi super bune, la fel si pe OLX, daca vrei sa cumperi diverse chestii, ai discounturi. O alta solutie de vrei sa ai o firma cu acel prieten, recomandat este sa lucrezi cu furnizorii din tara, au preturi foarte bune, ofera discounturi mari si ai satisfactie, nu are rost sa pierzi timul inutil si bani cu Wish s-au Ali Expres! Gandeste-te ca adaosul comercial este de 25%-50% maxim pentru produse alimentare, iar pentru produse industriale adaosul este de la 0 - 1000%. Sper ca ti-am fost de folos, gandeste inteligent si cu oameni seriosi, fiecare factura de la furnizor e cu termen de 30 de zile,timp in care poti sa dai marfa retur ce nu s-a vandut si sa iei altceva in situatia in care ceva e stricat,deteriorat si asa mai departe, ce daca cumperi de pe wish s-au Aliexpress,platesti o data transportul ca il trimiti inapoi si data ca il primesti inapoi,daca il mai primesti,mai gandesete si la faptul ca prin transport cu curierul se poate pierde,distruge, fura, deteriora, pe cand cu furnozrul ori cu masian personala e altceva, ai alta garantie si altfel lucrezi cu oamenii, esti altfel vazut.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa va faceti o firma.
Apoi trebuie sa va faceti bine calculele daca iesiti pe profit si este o piata intr-adevar pentru ce vreti voi sa vindeti. Ca trebuie sa platiti vama, tva, impozite etc.
Apoi sa faci site ul costa, si mai mult va costa promovarea lui.

| doctorandus a răspuns:

Eh, eh, importator din China. Știi că ești obligat să traduci manualul de utilizare în toate limbile oficiale ale UE?