| JoinTu a întrebat:

Lucrez ca si programator freelancer impreuna cu alti programatori ca mine si dorim sa cumparam un webhost si un domeniu sa ne facem un site unde sa ne vindem produsele (programele) create, de exemplu noi acum lucram la un program anti-malware si dupa ce va fi gata avem de gand sa-l incarcam pe site unde vom vinde licente la el (ca sa va faceti o idee: ceva de genul cum isi vand cei de la Bitdefender produsele). Iar intrebarea este: avem nevoie de o aprobare ceva, sau suntem nevoiti sa ne deschidem neaparat un Srl pentru a ne vinde programele create? Mentionez ca nu va fi o firma ci va fi doar un site unde o echipa de programatori isi vand doar produsele / programele (mai exact si licente la programele pe care le cream). Multumesc mult dau funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal trebuie sa va infiintati o firma, intr-o forma juridica prevazuta de L.31/1990, de preferat SRL sau de OUG 44/2008, cel mai bine intreprindere individuala sau persoana fizica autorizata.

1 răspuns:
| K0sti a răspuns:

Da, trebuie sa fiti persoana juridica!