| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani, iar pe perioada asta de vara, m-am gandit la o micuta afacere impreuna cu un prieten.
Sa facem limonade, sa le vindem in parc, cu un leu paharul, bineinteles, totul sa fie organizat.
Ar putea sa ne faca ceva politia?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai autorizatie sa comercializezi produse alimentare?

| minrest a răspuns:

Produsele alimentare se pot vinde doar cu o gramada de autorizatii, care confirma ca sunt facute in conditii igienice, ca nu sunt alterate, facute din ingrediente de calitate, etc. Se vand doar prin firma, care plateste impozit.

| untu a răspuns:

Nu stiu sigur, dar roaga pe unul dintre parintii tăi să vorbească cu cineva de la primărie si o sa va dea o autorizatie legala si un loc bun unde sa va vindeti limonade reci trecătorilor pe timpul caniculei! Baftă!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Imi pare rau sa-ti stric visul, dar te uiti cam prea mult la desene. N-o sa le cumpere nimeni.

| Silent3025 a răspuns:

DA! iti trebuie sa ai autorizatie cam pentru orice ce vinzi!
Mai bine confectionati lucruri hand-made si le vindeti (pana si pentru asta pot autoritatiile sa zica ceva insa nu prea am auzit cazuri ).

| Chernobyl a răspuns:

Imi pare rau sa o zic dar nu poti
1 noi traim in Romania ☭ si ti-o fura aia mai mari.
2 iti trebuie autorizare.
3 asta era in ani 50 la moda in SUA si la noi vine destul de cidat
4 nu o sa fie ca-n filme copii saraci care se imbocatesc cu ajutorul limonadei.
5 te sfatuiesc sa nu iti faci stand de limonada si apropo autorizarea nu se da asa usor ca-ti nu au luat amenda ca nu aveau autorizatie ori cum fa alt ceva poti la 14 s-au 15 ni sa iti faci un canal de YouTube. Funda?

| EugenEB a răspuns:

In USA nu le face nimic la pustii care vand limonada in suburbii.
Doar huliganii o sa fie o problema daca exista pe acolo.

| Chernobyl a răspuns (pentru EugenEB):

Noi traim in Romania ☭ ☭ si in Romania daca nu ai 18 nu ai voie ☭ ☭.

| Danielachan a răspuns:

Ai nevoie de ajutorul unui părinte ( PFA, perioadă sezonieră). Dacă îţi găsesc standul ( măsuţa improvizată) pot să le ofere o amendă tutorului ( părintelui tău). Ideea este excelentă. În Bucureşti a mai fost un astfel de stand, iar copiii au avut un succes formidabil. Preţul e rezonabil, limonada dacă e rece e perfectă pentru acest sezon! Baftă

| minrest a răspuns (pentru Danielachan):

Da, ma, eu am fost negativist, dar uite ca erau solutii.

| Maria_Nistorica_1995 a răspuns:

Da,iti da amenda! Ai nevoie de autorizatie neaparat!