| teckoneforever a întrebat:

ma gandesc sa-mi deschid o ferma cu porci si vreau sa stiu mai multe despre aceasta afacere de exemplu :
- Daca merge in romaniea?
- Cat de costisitoare ar fi aceasta afacere?
-La cati porci primesti ajutoare/sucventi?
-Si de ce acte am nevoie sa-mi pornesc aceasta afacere?
-Si de cati bani asi avea nevoie sa pornesc?
Si chiear alte sugestii de afacere... dau FUNDA, MERSI.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite si un program care te poate ajuta dupa: http://www.smithfieldferme.ro/contract-grower-ro.html

| cristimihailov a răspuns:

Salut, ideea cu ferma de porci, cred ca este destul de invechita. Stiu ca era o mare smecherie sa faci asa ceva acum cativa ani buni... poate 10.

In principiu, aveai nevoie de minim 40.000 Euro pentru a cumpara un pamant si a construi pe acolo o ferma.

Trebuie sa iei insa in considerare ca asta vine cu o serie de limitari, gen: nu poti construi la mai putin de (din ce stiu eu, dar s-ar putea sa ma insel) 500 metri fata de ultima casa din sat, va trebui in plus sa ai pe cineva cu adevarat de incredere sa nu te fure, pe care sa il pui sa stea cu porcii. Pe langa hala se mai face undeva si o mica casuta in care sa stea familia.

Din ce tin minte, era destul de nasol. Parea mare smecherie, dar daca faceai putin calculele, nu prea iesea corect.

Poti sa incerci sa mergi la biblioteca si sa frunzaresti acolo revista Idei de afaceri. Sau bineinteles, poti sa mergi pe site-ul lor si sa vezi ce poti sa cumperi.