| Gekkō a întrebat:

Ştie cineva dacă e rentabil să fii frizer şi cam cât ar fi salarul unui frizer?

Sau, cât costă un curs de frizer?

4 răspunsuri:
| SheWasHere a răspuns:

Gresit, domnisoara Loovey!
Un curs de calificare poate ajunge la mii de lei, in functie de scoala cu care colaborezi, de nivelul de calificare obtinut in urma cursurilor dar si de numarul de luni de studiu. Pretul poate porni chiar de la 500 lei si poate ajunge si la 3000.
In saloanele de cartier primesti 500lei/lună, in cazuri fericite. Alte optiuni ar fi sa ti de dea un procent din incasari. Tine cont ca vei fii nevoit sa plătesti o parte din costurile materialelor — din nou, depinde de salon.
Deci venitul tau principal ar fi... şpaga. Aceasta nu vine in cantităti mulțumitoare decat de la o clientelă stufoasă, atuu care se obtine in urma a ani de trudă in acelasi salon.
In concluzie, se pot scoate bani frumosi. Zic eu ca in mare parte depinde de noroc. Pot trece luni pana sa găsesti un loc decent de munca, mai ales la inceput, cand salariul tău o sa constea in... "privilegiul de a practica meseria in salon". Dar, pe de alta parte, poti sa faci intr—o saptamana cat face un bugetar intr—o lună.
Fii consecvent, optimist si ciuleşte urechile la cursuri, si cine stie... Poate, poate iese ceva bun, nu?
Mult succes!

| Gekkō explică (pentru SheWasHere):

Mersii, dar, înseamnă că e salar mic, deci...nasol atunci, mă las de meserie laughing

| SheWasHere a răspuns (pentru Gekkō):

Da, pe salariu nu te poti baza... Nu in Romania, in orice cazwinking

| LooveEyOOoou a răspuns:

In jur de 900 lei cursul. si salariul inte 1000 si 2000 de lei... depinde...