| Spike7262 a întrebat:

Salut TPU, tocmai ce am pus un anunt acum o ora si deja am primit un mesaj pe olx de la cineva care este interesat si vrea sa discutam pe whatsapp. Cand am primit mesajul, olx mi-a transmis "daca acest cumparator sugereaza sa discutati in afara aplicatiei olx (ex. whatsapp) refuze si nu oferi persoanei nr de telefon, date personale sau cont bancar" Totusi, eu am vrut sa vorbesc pe whatsapp, si persoana mi-a spus ca vrea sa trimita un curier. Ce ar putea sa fie?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da,este vorba despre un escroc!
da-i blocare acolo pe olx si raportare!
si pe viitor mare atentie la cei care chipurile par interesati sa cumpere!
daca cineva trimite curierul acela vei fi tu in calitate de vanzator, si asta sa o faci prin intermediul aplicatiei olx, atata timp cat ei ofera livrarea prin intermediul platformei lor!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Ai un client interesat de ce vinzi tu acolo el vrea sa vorbeasca cu tine pe whatsap ca sa nu implice mesageria olx sa vada toti, daca sta in zona ta vine el sa vada produsul sa nu se mai complice cu fan curierul ca costă, deci stai linistit nu mai fi asa panicat, daca te suna raspunde i si vezi ce vrea, ce varsta ai? Este prima data cand vinzi ceva pe olx?

| KovacsB a răspuns:

Sunt niste tepari.
Vor doar datele tale bancare sa-ti goleasca cardul.

| Standt a răspuns:

Stai, cum? Sa trimita el un curier? De ce nu o firma de curierat? Atentie sa nu fie inselatorie.
Cei de la OLX recomanda mesageria lor pentru ca acolo raman dovezi.
Daca mai este "interesat" discuti doar prin mesageria OLX unde se pot pune si poze daca este nevoie.

| DonMoldo a răspuns:

Daca mesajul incepe ceva de genu '' Salut. Asi dori sa cumpar imi poti trimite o poza pe whatsapp Nu pot vedea fotografii pe olx'' sau ceva de genu si are un nume ciudat incearca sa te fure ce l mai probabil

| Spike7262 explică (pentru DonMoldo):

Fix mesajul cu fotografiile pe olx era