| Rares2700 a întrebat:

Salut TPU! Urmează să fac 16 ani vara asta și mă gândeam că ar fi o idee bun să mă angajez atât pentru a face bani de buzunar cât și pentru experiență.
Aveți sfaturi pentru locuri unde se pot angaja minori, căci comform legii poți lucra de la 15 ani cu acordul scris al părintelui...
De asemenea m-ar ajuta experientele voastre in domeniu.
Multumesc.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-as spune experienta mea in domeniu. Dar ce stii sa faci tu la 16 ani?

| Violleta2022 a răspuns:

La 15 anisori te poti angaja numai cu consimtamantul scris al ambilor parinti si numai in companiile sau fermele care angajeaza si minori.
De obicei minori angeaza fermele agricole, de animale, serele de fructe si legume, sau ocazional companiile care fac reclama, prin imprastierea de fluturasi.
Acum depinde de locatia ta, ca noi nu stim daca locuiesti la sat, comuna sau in ce oras din tara sau din lume, traiesti.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai legal vorbind,ai voie doar munci ușoare,adică nu munci care necesita mult fizicul
Poți fi ajutor de bucătar,chelner,ajutor de constructor(salahor), poți fi dadaca, poți fi îngrijitor de câini, te poți ocupa cu curățenia Intr-un spatiu, depinde de tine și de ceea ce știi tu sa faci
Bafta multaaaa!