| TeoHikaru a întrebat:

Salut TPU.
Vreau să fac o firmă S.R.L. dar nu îmi dau seama ce acte sunt necesare.
Pe site-ul ONRC sunt peste 20 de pdf-uri selectate prin mai multe categorii.
De ex; 'Înregistrare persoane juridice' sau 'Înregistrare persoane fizice'
Eu dacă fac o firmă S.R.L. încă sunt persoană fizică, dar pentru că fac o firmă trebuie să completez pdf-urile de la persoane juridice?
Sau mă pune să trec numele de la firmă, dar eu încă nu am o firmă, așa că ce nume trec?
Este un act în care scriu 3 variante pentru nume, prima dată îl duc doar pe ăla, aștept până primesc aprobare că numele nu este folosit și după aduc restul de acte?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

"Înregistrare persoane juridice'" pentru SRL
Conform obiectului de activitate al firmei pe care doresti sa o faci, ti se da o lista de la Registrul Comertului (camera de Comert din judetul tau) cu toate autorizarile si certificarile pe care trebuie sa le ai, la infiintarea acelei firme.

Numele firmei ti-l alegi tu, in functie de ce-ti place tie si evident daca vrei sa reflecte serviciile pe care le oferi prin firma respectiva ( Exemplu: la teo tevarul, sau teo electriciaanul, samd)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

SRL este persoana juridica, asa te vei inregistra.
Primal pas este rezervarea denumirii, astfel nu vei sti ce denumire sa treci si dupa aceea completezi restul.

Răspuns utilizator avertizat