| Andreiu68 a întrebat:

Salut! Trebuie sa trimit o suna de bani unui nene din cealalta parte a Romaniei prin transfer bancar. Mi-a lasat numele lui si RO-ul. El este la o alta banca, iar eu sunt la alta banca. Intrebarea este daca pot sa ma duc la orice banca si sa fac transferul sau la banca de care apartine el sau de care apartin eu? Nu ma pricep deloc

4 răspunsuri:
| GPA a răspuns:

Nu trebuie să te duci la bancă pentru a face transferul. Poți să-i trimiți rapid banii prin transfer bancar din aplicația de Banking. Transfer către un cont in lei, completând în aplicație IBAN-ul, numele și prenumele destinatarului și motivul depunerii în acel cont.
Nu ți-ai configurat în telefon aplicația de Banking? Banca ar fi trebuit să-ți creeze un cont de utilizator pe care îl poți folosi pentru a-ți gestiona online contul bancar.

| DarthNiger a răspuns:

Da, poti face transferul de la banca la care esti, insa banii o sa ii vina pe cont dupa vreo 3 zile.

| Gligore2000 a răspuns:

Ai nevoie de IBAN nu de ro.

| oceanoflove a răspuns:

Da poti de la banca de care apartii o sa ti se dea sa completezi un ordin de plata.