Întrebare recomandată | ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Imi poate recomanda cineva o firma de curierat care trimite colete in strainatate la preturi acceptabile? Daca se poate, ca firma respectiva sa si colectioneze banii pentru produsul vandut in strainate, si apoi sa-i transfere in contul meu bancar.

Ma intereseaza asta pentru ca sunt reprezentanta a unei firme care vinde produse 100 % naturale si aparatura medicala (si tot felul de aparate) pentru uz casnic, toate fiind produse din import si, cum in tara am incercat in trecut sa atrag clientii - fara prea mare succes - m-am gandit sa fac reclama produselor pe diferite website-uri (cum ar fi ebay, sau pe site-uri de licitatii online) si poate imi voi gasi clienti in strainatate.

M-am interesat deja la Posta Romana si la DHL. La DHL au preturi enorme, calculate pe kilogram, astfel incat costa mult mai mult transportul decat produsul propriu zis, chiar daca expedierea se face intr-o tara apropiata, de exemplu Austria.

La Posta Romana, sunt preturile mai OK - comparativ cu DHL - dar, mi-a zis functionara ca ei nu colectioneaza banii pentru produsele vandute de firme (sau persoane fizice) in strainatate, ci doar trimit produsul destinatarului.

Am auzit ca atunci cand se comanda unele produse din strainatate folosind internetul, exista varianta de a bifa pe website o optiune de transport gratuit catre destinatar.

Exista riscul ca in cazul inm care mi-as posta eu anunturi pe internet pentru vanzare produse in strainatate, sa ceara clientii asta? Presupun ca trebuie sa existe acea optiune pe website-ul unde se face reclama produselor oferite spre vanzare, nu-i asa?

Mentionez ca eu nu am website propriu unde sa fac reclama produselor pe care as dori sa le vand, deci, ar trebui sa postez anunturi pe website-uri cu profil comercial.

Multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde la intrebare.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

E complicat rau in Romania sa faci afaceri, părerea mea e ca nu trebuia sa te bagi in asa ceva, daca aici in țară unde poti verifica firma sau clientul cu care faci afacerea daca e serios, in Austria ce garantie ai ca primesti banii pe produs, sau daca intre timp cel care a vrut produsul se razgîndeste si nu il mai vrea, ce faci cu produsul il poti returna? Stii limba germană sa poti vorbii tu personal cu firma căreia îi trimiti produsele tale? Eu cred ca asta nu e afacere, acum tu faci cum vrei, sper sa ai succes dar cind e vorba de bani e greu, si banii nu i primesti tu direct de la firma din Austria, ci prin intermediari poștă curierat, nemtii sunt cintiti, dar românii nu toti sunt cinstiti, si daca nu primesti banii firma de la tine îi va lua in orice mod.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda. cum a ti rezolvat problema?

| Florentina9210 a răspuns:

Incearca la cei de la firma Mayer&Mayer

| MarianAlex112 a răspuns:

Atlassib sau posta(dar dureaza)

| FlorinGamingRo a răspuns:

Atlassib clar!

| Kuws a răspuns:

Incearca la cei de la Atlassib, stiu ca au si varianta cu curieratul rapid.