| Racer1908 a întrebat:

Salut tuturor! Vreau sa invat mai multe despre IT,programare,visual basic si mai multe in domeniul calculatoarelor, daca stie cineva pe internet sau o carte buna pentru asa ceva as fi recunoscator, sunt un baiat serios care vrea sa invete si nu fuge de munca grea. As fi curios daca exista un job pentru incepatori cu instruire in domeniul acesta, mentionez ca sunt viitor student la facultate de inginerie electrica si tehnologia informatiei,specializare: automatica si informatica aplicata, as dori sa-mi gasesc un job part-time de acasa pe calculator,dar nu gasesc nimic serios! Multumesc, dau si funda!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa inveti programare pune mana pe niste manuale de liceu de mate infoo sunt cele mai la indemana

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

Tu vorbesti serios cand spui asta?
Am peste 20 ani de experienta in programare, si am avut si eu curiozitatea sa ma uit peste niste manuale de info de la liceu. Mi s-au parut cele mai cretine chestii pe care le-am vazut. "Structura repetitiva cu numar cunoscut de pasi"? WTF? Sau "Structura alternativa". Cunosti tu macar un programator pe lumea asta care sa se exprime asa intr-o covnersatie cu un alt programator? gen: "Bai Gigele, fa si tu o structura repetitiva acolo, infunctia aia."

| suntserios a răspuns (pentru Radu284):

Nu vad problema, traducerea este una corect si exprima exact functionalitatea structurilor. Ca nu iti place tie traducerea e problema ta personala.

Oricum informatiile sunt mai complete si mai corecte decat tutorialul ala de 2 bani pe care il propui tu.

"(ce facem prima oara; conditie de continuare; ce se intampla dupa fiecare iteratie)" fraza asta suna mult mai cretin decat "Structura repetitiva cu numar cunoscut de pasi".

Sa nu mai zic ca sari peste "repeat until", zici despre struturile repetitive inainte de if, sari la inceput peste un lucru imporant, tipurile de date, vorbesti despre variabile si nu despre constante,

Vorbesti de pointeri si nu explici nicaieri despre o alocare si o eliberare de memorie...

asa ca sa ti se para cretine manualele cand vii tu o varianta corecta si completa

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

Fa tu un tutorial mai bun daca esti asa de smecher.

" fraza asta suna mult mai cretin decat "Structura repetitiva cu numar cunoscut de pasi"."

Da? Si cum ai descrie tu "structura repetitiva cu numar cunoscut de pasi"? Apropo, ce e aia, ca nu exista asa ceva.

"Sa nu mai zic ca sari peste "repeat until""
Am spus din introducere ca nu voi acoperi absolut totul. Personal, nu gasesc o mare utilitate in do/while, asa ca nu am vorbit despre asta.

"Vorbesti de pointeri si nu explici nicaieri despre o alocare si o eliberare de memorie..."

Ce legatura are alocarea si eliberarea memoriei cu pointerii?

"asa ca sa ti se para cretine manualele cand vii tu o varianta corecta si completa"

Poftim? Tu ai impresia ca manualele de liceu sunt complete? Pe bune? Sau corecte? Explica-mi si mie ce e aia o structura repetitiva cu numar cunoscut de pasi. Ca o mananc.

"zici despre struturile repetitive inainte de if"
Adica vrei sa zici "zici despre struturile repetitive inainte de structurile alternative, nu?" Oricum, este obligatoriu sa fie facute in ordinea in care vrei tu, sau ce?

"sari la inceput peste un lucru imporant, tipurile de date"

Pentru ca numai un cretin o sa inceapa cu tipuri de date. Ce rost are sa povestesti despre ceva ce nu folosesti inca? Tu inveti la mamtematica in clasa intai de numere negative? rationale? imaginare? A, nu, deci inseamna c amanualul de matematica de clasa intai este cretin si incomplet.

"vorbesti despre variabile si nu despre constante"

Cam cat de des ai folosit tu constante in programele tale? Si cu ce scop? Ca eu, in afara de #definuri, nu am folosit niciodata.

Oricum, daca esti tu asa de pretentios, fa un tutorial mai bun.

P.S. Nu este complet, este inca work in progress. O sa vorbesc si despre alocare de memorie, la timpul ei.

| suntserios a răspuns (pentru Radu284):

Nu fac un tutorial pentru ca nu am timp sa fac unul corect si complet.

Faptul ca tu nu folosesti repet until nu inseamna ca un tutorial nu ar trebui sa o cuprinda.

Si da structura alternativa are logica sa fie invatata inainte de cele repetitive pentru ca e mai usoara de priceput pentru cineva care abia se initiaza in programare.

Irelevant iarasa daca tu folosesti sau nu constante, un tutorial trebnuie sa le cuprinda, poate altcineva le foloseste, eu le folosesc.

"Pentru ca numai un cretin o sa inceapa cu tipuri de date. Ce rost are sa povestesti despre ceva ce nu folosesti inca?"

Buna asta... programarea nu trebuie invatat doar cat ai tu nevoie pe moment.

"Ce legatura are alocarea si eliberarea memoriei cu pointerii?" Serios, chiar ai zis treaba asta si te lauzi cu nu stiu cata experienta in programare.

"structura repetitiva cu numar cunoscut de pasi" e FOR ul in varianta lui standard daca nu te ai prins

| Radu284 a răspuns (pentru suntserios):

"Faptul ca tu nu folosesti repet until nu inseamna ca un tutorial nu ar trebui sa o cuprinda."E tutorialul meu, cuprinde ce vreau eu, si ce cred eu ca este necesar."Si da structura alternativa are logica sa fie invatata inainte de cele repetitive pentru ca e mai usoara de priceput pentru cineva care abia se initiaza in programare."Are logica sa fie invatata inainte, dar se poate si in alta ordine."Buna asta... programarea nu trebuie invatat doar cat ai tu nevoie pe moment."Normal. Nu are rost sa inveti lucruri pe care le ve folosi peste luni sau ani. Le inveti atunci."Irelevant iarasa daca tu folosesti sau nu constante, un tutorial trebnuie sa le cuprinda, poate altcineva le foloseste, eu le folosesc."Ai remarcat ca nu am vorbit nici despre switch/case? Si eu folosesc switch/case, dar nu am considerat ca trebuie introdus, inca, in tutorial. Cum ziceam, nu este terminat."Serios, chiar ai zis treaba asta si te lauzi cu nu stiu cata experienta in programare."Te-am intebat ceva, da-mi raspunsul te rog.""structura repetitiva cu numar cunoscut de pasi" e FOR ul in varianta lui standard daca nu te ai prins"Ce inseamna forma standard? Aia din carte? Ghici ce, chiar si in forma lui 'standard' nu poti stii cati pasi ai, pentru ca nu stii ce se intampla inauntru lui. Poti sa ai ceva de genul: if(ceva)break; sau if(ceva)i--; si asa mai departe.

| Radu284 a răspuns:

Daca vrei sa incerci sa inveti C, am facut un tutorial destul de accesibil (sper eu)
http://www.invatatot.ro/programare/c/

| Racer1908 explică:

Totusi nu mi s-a raspuns complet la intrebare, vreau sa aflu daca exista un job pentru incepatori unde sa fiu instruit, ar trebui sa fie si ceva de genul, oricum peste tot se porneste de la zero...

| Radu284 a răspuns (pentru Racer1908):

Instruire se face la toate joburile, dar instruire pe domeniul pe care lucreaza ei. Nu sa te invete programare, electronica, etc. Te invata sistemele lor, nu te invata chestii generice.