| numesiprenume0 a întrebat:

Unde ar fi mai bine sa ma angajez, la stat sau la privat? De ce? Ce diferente sunt?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de dat un raspuns corect la modul absolut.
Unde este mai bine depinde de multi factori, in primul rand studiile, priceperea in meserie/profesie, salarizarea, posibilitatea de a avansa in ierarhie, etc.
Pentru unii poate fi mai bine in sectorul bugetar sau firmele de stat, pentru altii in sectorul privat.

| Iunix a răspuns:

La stat
- lucrezi 8 ore pe zi, niciodată mai mult. ( nu 10 - 12 ore ca la privat, depinde de fiecare patron )
- Drepturile sunt mai respectate, cum ar fi cel de concediu.
- Odată intrat la stat nu poți fi dat afară de la serviciu dintr-o dată, deci ai o siguranță a locului de muncă mai mare ( asta știu de la un profesor de marketing din liceu )
- zilele de sărbătoare sunt zile de sărbătoare. La privat poți fi pus să lucrezi și de 1 mai, de exemplu. ( Atenție : aici contează ce slujbă ai, dacă ești doctor sau pompier etc. îți dai seama că e cam greu cu zilele de sărbătoare. Adică e una să fi pompier și alta e să fi profesor la o școală )

Nu spun neapărat să te duci la stat sau la privat, faci cum vrei. dar astea zic eu că sunt avantajele de la stat, la privat depinde de șef.