| Kaaapaa25 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si as vreau sa merg la un liceu privat (filologie), este un liceu teoretic. Oare ma va ajuta acest liceu in viata? Eu vreau sa devin politist, o sa am sanse? Sau sa ma angajez undeva, care are mai multe sanse, cel cu liceu de stat sau privat? Raspunsul cel mai detaliat primeste funda!

Răspuns Câştigător
| CinevaCurios24 a răspuns:

Salut, sunt in clasa a 12-a si am fost in doua licee pe acelasi profil(mate-info). Acum am realizat ca nu conteaza liceul, ci ce faci dupa liceu. Un sfat personal ar fi sa nu alegi un liceu prea greu, pentru ca din cate observ e mult mai bine sa fii elev de top intr-o clasa mai slaba decat elev slab intr-un liceu de top. Alege ce iti place tie mai mult ca materie, si evita ce iti este mai greu. Majoritatea persoanelor care au terminat un liceu pe un anumit profil nu au continuat pe acel profil. Eu personal am fost dezamagit cand am descoperit ce este de fapt mate-info.

| Ara997 a răspuns (pentru CinevaCurios24):

Pai si cum sa faca pe urma academia depolitie daca evita "greul " si alege sa faca numai ce-i place? crezi ca acolo o sa i se ceara sa faca la alegere numai ce-i place?
ai facut mate info neintensiv la un liceu care nu era numai de informatica - imi pare rau pentru tine.

| CinevaCurios24 a răspuns (pentru Ara997):

De fapt am facut si fac mate-info intensiv la un liceu destul de pretentios... si imi pare rau ca nu sunt la un liceu mai slab, unde e mai putin stres cu invatatul. In clasa a 8-a toti vrem sa fim pompieri, politisti, fotbalisti etc. Dar liceul nu conteaza asa de mult. Daca vrei politie iti trebuie nota mare in BAC si facultate.

| Ara997 a răspuns (pentru CinevaCurios24):

Pai ce regreti la profilul intensiv info? nu cred ca cele 7.8 ore de informatica pe saptamana.
poate celelalte "pretentzii ". dar nah. acum sunt 2 feluri de licee cu pretentii : cele cu pretentii la elevi sa invete si cele cu pretentie la buzunarul parintzilor.

| CinevaCurios24 a răspuns (pentru Ara997):

La noi ne pune sa scriem la greu si e mult de lucru, e genu ala de liceu la care se pune 2 pe tema nefacuta instant. Si la cel mai bun liceu din oras, acelasi profil, am un prieten care zice ca e lejeritate la ore