| Vernusio a întrebat:

Ce diferente exista intre o facultate de stat si una privata?

Răspuns Câştigător
| AdrianTzar a răspuns:

S-ar putea să fie diferența de pregătire a cadrelor didactice, dar la noi în Romania nu sunt diferențe, ba alteori sunt mai buni cei de la stat. Dacă îți dai interesul, o să faci multe, chiar dacă ai un profesor "slab". Asemanarile sunt că merg pe aproape aceași arie curiculară, doar că pot să abordeze materialele în alt mod, dar spre același rezultat tind amândoău. Este important ca facultatea privată să urmeze aria curiculară pentru ca mai apoi să poată fi recunoscută diploma spre o viitoare angajare în mediul public.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.evz.ro/......56145.html

| Ionut621 a răspuns:

La una particulara pot sa iti de-a ei un loc de munca stabilit, ai profesorii mult mai de treaba, fara mult stres.
La cea de stat intri mai greu, te impusca profesorii cu notele(unii).
Eu as alege una privata, chiar daca e cu bani, merita mult mai mult.

| suntserios a răspuns (pentru Ionut621):

Si ai uitat sa zici profesori mai prost pregatiti... ca nu de aia nicio universitate privata nu se gaseste in top10 cele mai bune din tara.

de aia nici nu te freaca profesorii la cap ca la urma urmei tu ii platesti sa taca si sa te treaca anul.

Si poti sa iei iei loc de munca stabilit de la facultate? wtf?

| Ionut621 a răspuns (pentru suntserios):

Am vrut sa ma refer la o postliceala, tot iei o diploma. :/

| suntserios a răspuns (pentru Ionut621):

Se vorbea de facultate privata nu de postlicealee

| kta1999 a răspuns:

La cea privată plătești mai mult, poți să ai profesori mult mai buni, asta depinde unde vrei.