| neacsumihai2009 a întrebat:

Salut.
Vreau sa imi deschid un srl si as vrea sa stiu, cat se plateste pentru fiecare suma incasata, catre stat.

Exemplu, din 6000 lei, cati merg la stat?

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

SRL microintreprindere. CF noului Cod Fiscal, iti faci frumos contract de o ora pe zi pentru tine, ca administrator, ca sa beneficiezi de plata asigurarii de sanatate catre stat. Asta e ~70 RON lunar. Mai ai de platit impozit de 2-3% pe venituri, si la sfirsitul anului 5% pe dividende (venituri-cheltuieli=profit=dividende, tu fiind unic proprietar/administrator). Foarte important sa nu te puna mama naibii sa iti faci pfa, ca in caz de amenda ceva, iti pot executa si chilotii de pe tine. SRL, iei amenda care nu se poate plati, il inchizi si gata. Discuta totusi cu un contabil/mergi la o firma de contabilitate. Dai cativa lei si se ocupa ei de durerea de cap cu hartogaraia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Impozitul e de 16 % din profit

| neacsumihai2009 explică (pentru suntserios):

Deci pe tot ce incasez, platesc doar 16 %

| suntserios a răspuns (pentru neacsumihai2009):

Platesti 16 % din profit nu din ce incasezi.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ar trebui sa vorbesti cu un contabil ca de regula conteaza foarte mult si ceea ce vinzi sau prestezi.

Sunt mai multe situatii:

1. Daca incasezi 6000 ron cu sau fara tva. Daca e cu tva, atunci tva-ul se va deduce sau nu din tva-ul datorat la stat. Daca statul iti dat
oreaza tva (atunci, in urma unui control, ti se va face o returnare de tva).

2. Dupa ce ti-au venit banii, considerand ca esti srl simplu, atunci 16% se aplica la profitul brut (pe scurt venituri-incasari-cheltuieli deductibile+cheltuieli nedeductibile).

3. Dupa ce s-a impozitat profitul brut acesta va deveni profit net care se distribuie asociatilor firmei. In momentul distribuirii se apluca inca o data cota de 16% pe ceea ce se distribuie fiecarui asociat.

Dar asta este un calcul simplist. Pt ca in realitate, ceea ce obtii poate fi mai putin in functie de cheltuielile avute. Si tot de regula sunt multe.

| hasiuc a răspuns:

Are careva deschis un SRL? Da eu! Merge un SRL azi NU! De deschis e usor dupa aia vine bataie de cap! Declaratii la ANAF, controale amenzi spagi! baga-ti poula! Iti doresc succes dar eu nu vad cum poti rula 6000 de ron! Impozitul e de 3 % pana la 50 000 de euro cifra de afacere. Nu-ti spun cat costa un contabil! Nu-ti mai zic ca daca nai activitate trebuie depusa declaratia 100 odata la 3 luni si bilant anual pe 0. In concluzie baga-ti poula! Parerea mea! Iao logic. Ce CAEN adica activitate poti face? cand totul e sufocat de marchete! Astea vand sin pierdere ii doare in poula e normal au taxa de raft iar tirajul e enorm. Pentru noi fraerii poulimea betivii si courvele fie cum o fi! Nu ma lua de rau dar un butic nu merg si tio zic dine xxx experienta. n experienta sau dus dracu vremurile alea... NU MAI MERGE! daca totusi vrei safaci ceva fa o spalatorie auto munceste tu deti sar capacele mai angajeaza oamenide munca dar mei greu ca vei gasi e greu sa gasesti pe careva ok si tio zic tot din experienta astea mai merg serviciile astea spalatorie, frizerie, patiserie cu servire la geam dar in LOCURI CU VAD! SUCCES!

| hasiuc a răspuns:

Scuza-mi iesirea dar ma inerveaza cand aud SRL. Lasa-ma sa-ti dau cateva sfaturi parintesti in materie de afaceri. Iao usor. Nu spera sa te inbogatesti. Ai mei amici traiesc din afacerile lor mai bine ca cei angajati dar nu au avezi in banci. Fii mandru de munca ta. Optimizeaza spatiul folosit nu are rost sa risipesti bani deaiurea. Fa un cadru familial in firma cu angajatii for fi relaxati si productivi, acorda atentie clientilor un client nemultumit alunga alti 100 de clienti!