| Anonimul151 a întrebat:

Bună, mă poate ajuta cineva cu informații despre "Revolut Junior"? Doresc să îmi deschid cont, însă nu știu unele lucruri.

De la ce bancomat se pot scoate banii?

Am văzut, multe chestii că "Anaf" verifică sumele de bani din conturile revolut. Și că unele probleme au avut probleme cu contul, deoarece le au dispărut bani. Cei de la revolut au spus ca nu își asuma aceste lucruri.

Se merită sau nu să îmi fac cont?

Se poate plăti cu cardul? Din ce am văzut cardul e de la "visa" deci bănuiesc ca se poate.

Mai folosește cineva aceasta aplicație?

Dacă eu ca minor am cont de bcr, pot să îl pun la contul de revolut sau trebuie contul bancar al unui părinte?

Doresc să îmi spuneți cei care folosiți aceasta aplicație, și alte lucruri importante pe care ar trebui sa le știu despre aplicație.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie sa faci multe tranzactii cu alte valute decat leu? Daca nu inseamna ca nu ei nevoie de Revolut

| Anonimul151 explică (pentru suntserios):

Nu vreau să fac tranzacții în alte valute. Doar lei.

De ce dacă nu vreau să plătesc în altă valută, nu am nevoie de revolut?

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

Pentru ca asta e avantajul revolutului, un curs valutar mai bun. In rest pentru lei poti folosi orice card de la orice banca unde ai mai multe garantii de securitate.

| mihai69 a răspuns:

1. contul ți-l deschide un părinte care are deja Revolut.
2. de la orice ATM
3. ANAF are acces la orice cont bancar în anumite condiții legale. Inclusiv la Revolut, evident. Partea cu „dispărut banii din cont" e relativă. Dacă ești papagal și te lași păcălit de un phishing, clar că banca nu-și asumă lipsa ta de precauție.
4. tu decizi.
5. desigur.
6. enorm de mulți!
7. contul părintelui, el îți deschide și contul R.
8. poți face plăți online cu carduri virtuale de unică folosință - deci 0 posibilitate de golire cont. Poți schimba banii cam în orice valută, cumpăra cripto etc.

| goguPatent a răspuns:

"De la ce bancomat se pot scoate banii?"
De la orice bancomat, dar atentie la comisioane.

Da, revolut blocheaza banii daca au suspiciuni asupra lor si e greu sa comunici cu ei. De aia in revolut nu trebuie sa tii decat banii de care ai nevoie pe moment.

Merita sa iti faci cont doar daca ai nevoie sa faci des plati in valute diferite.

Da se poate plati cu cardul, fie la pos, fie online.

Da, mai foloseste cineva acesta aplicatie, cam 15 milioane de oameni

| Anonimul151 explică (pentru goguPatent):

Am înțeles. Însă la contul de "junior", am auzit că e fără comision.

De aceea am pus întrebările acestea, pentru că am auzit multe chestii și nu prea mai am încredere în aplicația asta.

O altă aplicație de acest gen, care la moment nu face lucrurile care le face revolut există? Adică să primești cardul fizic. Dar sa fie mai sigura aplicatia...

Bănuiam că se poate...

| goguPatent a răspuns (pentru Anonimul151):

Orice banca are oferte pentru juniori. Ori ca esti minor, ori elev, ori student cu comisioane zero. Si orice banca ofera o aplicatie online si un card.

| Anonimul151 explică (pentru goguPatent):

Știu asta. Și eu am card de elev, la BCR, pentru că am avut nevoie pentru liceu. Însă, mulți minori au și revolut, pe lângă cardul de la banca fizică din România...