| Cristi61yf13 a întrebat:

Salut, vreau sa plec în Anglia la unchiul meu să mă angajez și am văzut că este complicat cu viza, cum pot rezolva? Salariu nu depășește 25.000 de lire pe an (e în jur de 16.000 )nu am bacul luat și nici calificare, oare o pot rezolva cumva? Va rog sa mă ajutați.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ai sansa sa muncesti legal in UK daca unchiul iti face contract de munca legal si asa vei obtine WORKING VISA, dar trebuei sa declarai salariul cu care te plateste si ce conditii de munca iti ofera la banii aia.

In orice caz, nu cred ca tu realizezi, dar 16000 de lire pe an este in jur de 1300 lire pe luna, adica foarte putin, cu mult sub limita minima de salariu in uk.

Eu te-as sfatuii sa stai in tara, sa-ti iei BAC-ul, fiindca acela este vital pentru viata si cariera ta de viitor, fiindca fara el nu vei putea lua decat joburi de necalificat, si salarii de mizerie, pana vei murii.
Te poti duce la anul la unchiul sau peste 1- 2 ani, cand ai terminat liceul si BAC-ul luat, ca nu au intrat zilele in sac, mai ales ca salariul oferit de unchiul nu-ti ajunge sa-ti platesti nici chiria acolo, dapai mancare sau sa aduni ceva.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa te ajute unchiul. Noi cu ce sa te ajutam?

| Simpatic a răspuns:

Cristi61 s-au terminat locurile de munca la noi in tara cumva? 1300 de lire acolo este mai putin raportat la conditiile de trai decat 1400 de lei la noi in tara (salariul minim pe economie).
Avem aici oameni fara sa fie sagetile sau pilele cuiva (asa cum se intampla cu cacatii aserviti politicienilor) care s-au chinuit s-au specializat si iau aici in tara salarii de genul 3000-4000 de euro pe luna, o duc mai bine decat patronii englezi la care vrei sa lucrezi happy
Nu te astepta la asta dar fa o scoala aici, ia BAC-ul, fa o facultate sau o specializare si vei lua si 2500-4000 de lei lejer, deci un salariu decent, si la tine in tara, nu fiind sluga la englezoi.
Unde mai pui ca daca ai si de platit chirie acolo nu ramai cu nimic, faci foamea.
La tine in tara daca ai 4000 de lei salariu si 1000 de lei chiria +vreo 300 utilitatile, mai reusesti sa pui si 500 de lei deoparte pe luna, asta dupa ce cheltui si pe mancare si ce vreiwinking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O poți rezolva dacă plătești o agenție care se ocupă de emigrări, sau un avocat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu cred ca are vreo sansa, ca nici liceul nu-i terminat.
Necalificati nu se primesc pe nicaieri, cu atat mai mult, ce clasa de emigari crezi ca i s-ar potrivi, ca muncitor necalificat, in varsat de 20 de ani?
Nici macar nu poate emigra pe skill...

| sadrian46 a răspuns (pentru Violleta2022):

Diferența este credința. Tu nu crezi Eu de exemplu sunt ateu și totuși cred. Drăguț și al dracu. nu? Sunt enorm enorm de multe joburi pentru necalificați. Când cei din UE aveau acces în UK pe bază de pașaport era sezonul de cules fructe și venea UE-iștii. A afost și fiul meu Doru ( acum co patron la Trans Form SRL Cluj) o vară la cules prune și mere când era student. Acum fermierii de acolo sunt disperați că nu mai au muncitori ieftini din UE. Spălător de vase în restaurante, la salubritate. Să te uiți pe You Tube, e plin de clandestini acolo la muncă, cu toate că dacă îl prinde pe patron îi dă amendă 10000 GBP pentru fiecare clandestin. Deci, credință și speranță.

| Violleta2022 a răspuns (pentru sadrian46):

Dimpotriva, chiar sunt credincioasa, dar aici nu-i vorba de credinta religioasa, ci de conditiile de EMIGRARE, cu care incurajati acest baiat, care nu are cum face punctajul necesar pentru a fii primit acolo, fiind necalificat fara un liceu terminat.

Nu vorbesc de muncit in UK, ca se poate obtine viza de munca, ci m-am referit strict la emigrare.
Nu-l incurajez nici ilegal sa munceasca, fiindca riscul sa fie prins este mare si-si creaza probleme pe care le va regreta toata viata.

| sadrian46 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dacă ești credincioasă, nu știu din ce religie, dar cu Dumnezeu totul e posibil.
https://www.youtube.com/watch?v=9hWTWBO4R3Y

| Violleta2022 a răspuns (pentru sadrian46):

Sunt crestin ortodoxa!
Iar in ce priveste emigrarea, pot spune ca am cunsotinte complete despre acest proces, odata ce am trecut eu insami prin el, si am emigrat profesional, taman intr-o tara englezeasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu te forta, oricum nu scoti nimic bun de la ea.

Sunt de acord cu tine. Pot da si eu un exemplu Franta pentru ca si eu am fost un sezon tot la culesul fructelor (caise, piersici si nectarine)si oricat de destept ai fi incepi ca si necalificat, scrie negru pe alb si pe contract.

Cu cat participi la mai multe sezoane de cules, cu atat iti creste si calificarea, de exemplu in anul urmator vei fi calificat 1 ( sunt mai multe grade ).

Calificarile aduc o reducere la taxele pe salariu. Si am mai descoperit ca diplomele de la noi nu au valoare ( cu exceptia studiilor superioare dar si aici s-ar putea sa trebuiasca sa echivalezi ceva). Deci si cu bac si fara bac pot sa lucrezi si in Franta si in UK. Singurele calificari recunoscute din ce am intalnit eu prin Franta sunt cele facute tot in Franta, deci e indicat sa faci cursuri tot acolo, iar singura bariera este limba, daca vorbesti cat de cat, oamenii te privesc altfel.

| darrio2007 a răspuns (pentru sadrian46):

Sadrian, până la Dumnezeu te mananca sfintii.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te forta, oricum nu scoti nimic bun de la ea.
Ai dreptate, ei nu îi mai răspund, o lasă în zeama ei.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ca sa lucrezi acolo trebuie sa ai deja o oferta de angajare. Eu zic sa faci un curs sau ceva, de ex un curs de frizer. Dupa ce termini iti poti gasi un job in UK (daca te ajuta unchiul tau), frizerii castiga bine. De fapt castiga bine si in Romania

| SingleForOne a răspuns:

Fără acele lucruri, sigur nu vei găsi ceva peste 25.000 de lire pe an...

| Xpressurself a răspuns:

Ce sa rezolvi? Cu ce poti fi ajutat? Sa iti iei bacu. Asta e treaba ta. Trebuie sa citesti niste carti si sa faci exercitii la mate. Ia ore in privat daca vrei sa treci examenele.
Cat despre uk, spui ca ai un unchi acolo. El te poate ajuta. Sa intrebe sefii lui ce acte iti trebuie.