| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!

Am si eu o problema.

Vreau sa ma angajez in tara si sa ma apuc de invatat sa imi iau bacul.

Dar maicamea tot vorbeste cu cineva in Anglia sa plec acolo. Si eu personal nu stiu ce sa fac.

Daca plec nu am cum sa mai invat sa imi iau bacul si adio facultate dar macar am bani.

Voi ce parere aveti? Problema e ca eu nu vreau toata viata sa car saci de ciment si sa dau la lopata.

Răspuns Câştigător
| ash87 a răspuns:

Sfatul meu este sa-ti iei bacul in primul rand, sa ai si tu o baza pentru a putea face si altceva decat saci si lopeti. Dupa aceea vezi tu catre ce te orientezi, dar cu cat trece mai mult timp cu atat va fi mai greu sa te apuci de studii, pana te trezesti la treizeci-patruzeci de ani cu mainile muncite si fara liceu terminat si se iveste o oportunitate de angajare si n-ai si tu macar bacul luat sa urmezi calea dorita. Oportunitati de saci si lopeti si plecat la munca afara o sa fie cat oi trai, dar crede-ma ca daca amani bacul, pana si cunostiintele pe care deja le stapanesti se vor duce si-o sa fie mult mai greu sa te apuci de la zero sau aproape de zero cu recapitulari. Gandeste-te bine si nu lasa inca banii sa-ti zambeasca pana n-ai si tu studiile liceale facute. Nu toata lumea face facultate dar liceul nu e facultativ, fara el nu se ivesc decat saci si lopeti.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Decizia iti apartine doar tie, pentru ca-i viitoul tau in joc, nu al mamei.
Oricum, parerea ei si ce vrea nu conteaza! Esti adult si viitorul tau sta in deciziile tale luate azi, nu peste ani, dupa ce ai regrete.

| Benassy02 a răspuns:

Salut. Personal iti recomand sa ramai in tara si sa dai bacul. Niciodata nu o sa stii cand o sa ai nevoie de bac. Dupa o sa ai timp toata viata sa muncesti in Anglia/ alte tari straine. Poate chiar fix la locul tau de munca din Anglia o sa te folosesti. Te ajuta mult mai mult la un job inclinat spre viitor. Mult succes!