| Hellaflush22 a întrebat:

Am 18 ani, sunt in clasa a -XII-a, profil uman.Problema mea este ca nu stiu ce sa fac mai departe, sunt destul de confuz dar nu ca ar fi o problema in alegerea facultatii doar ca eu ma gandesc la viitor(nu ma duc la facultate doar sa ma distrez ca altii) si problema se pune astfel :
Ma pot duce la Kinetoterapie la Brasov, dar ma gandesc ca dupa ce termin cei 3 ani de licenta si o sa ma angajez o sa am un salariu de 1200 lei nu prea imi convine, sau sa ma duc sa ma angajez(asta imi doresc eu, pentru ca mi se pare o idee buna) la o firma care se ocupa cu fabricarea pieselor pentru extragerea petrolului, iar aceasta firma ofera training 6 luni in care esti platit cu 1600 lei, iar dupa ce termini perioada de training o sa ai un salariu aproximativ 2000-2000 si ceva de lei si plus ca in 3-5 ani cat as face facultatea as acumula experienta si poate voi avansa. Locul de munca este operator CNC la aceasta firma
Acum as dori pareri din partea voastra, daca se poate si din partea unor oameni care lucreaza in domeniu pentru a ma lamurii.
Multumesc anticipat!

9 răspunsuri:
| AnaRadu a răspuns:

Hei. Sincer mai bine faci ceea ce iti place. A doua varianta suna mai bine deoarece ai un venit mult mai mare decat ca kinetoterapeut.

| SuPrΔDozΔ a răspuns:

Eu spun ca a doua varianta eu una asa as face

| public999 a răspuns:

Hei, sfatul meu este sa mergi unde simti ca iti place, aceasta este cel mai important, nu te contrazic ca si partea financiara este foarte importanta, insa trebuie sa iti pui intrebarea: mie imi place acest domeniu? si daca raspunsul tau este DA! Atunci mergi pe aceasta alegere. In rest este doar multa munca, daruire, experienta si timp!
Din variantele propuse de tine, si eu cred ca a doua varianta este cea mai buna!
Succes mare la bacalaureat si te asteptam printre noi: studentii!

| ryzoO0 a răspuns:

Ca si chinoterapeut poti sa te duci la un salon dar mai bine ca maseor daca faci chestia asta in privat e bine platita si cu putin tupeu poti sa.ti deschizi chiar tu un salon de masaj.

| Hellaflush22 explică:

Am si varianta asta cu UPG doar ca eu am fost la profil uman si nu stiu o boaba de matematica iar cu pregatirea nu cred ca as putea sa recuperez

| public999 a răspuns (pentru Hellaflush22):

Chiar nici nu stii matematica? E imposibil happy
Daca iti doresti si iti place, vei reusi! Si eu am terminat profil uman, si am mers la universitate in domeniul economiei, unde trebuie si matematica, dar nu numai! Si mie de la inceput imi ziceau, unde mergi, acolo este economie si trebuie mate, dar eu nu i-am ascultat si am mers pe drumul meu. Acum nu imi pare rau de alegerea mea, si ma descurc chiar foarte bine! Asa ca nu te speria de mate, vei invata pe parcurs si te vei descurca, trebuie multa munca, daca esti dispus sa muncesti mult, mergi inaintewinking

| Hellaflush22 explică:

M-am hotarat!laughing
Ma duc ma angajez ca si operator CNC si fac si in paralel facultatea de petrol si gaze la frecventa redusa.
Trebuie sa ma apuc de pregatire pentru facultate happy
Va multumesc tuturor, mi-ati fost de mare ajutor, am sa fac ceea ce imi place, mereu mi-a parut rau ca nu m-am dus la real dar o sa o scot eu la capat laughing

| ddiiaannaa0011 a răspuns:

Poti face facultatea de petrol si gaz din Ploiesti. Pe urma petrolului se castiga foarte bine. Daca mergi la UPG, pe latura de foraj, ai sanse sa primesti oferte de munca foarte bune, inca din timpul facultatii, tot ce trebuie sa faci este sa inveti si sa te faci remarcat.

| ddiiaannaa0011 a răspuns:

Foarte bine! Si eu am in plan.UPG-ul la frecventa redusa