| dinu_8954 a întrebat:

Am 40.000 de euro si as dori sa-i investesc intr-o firma de taxi! As dori sa ma lamuriti cu :
1)As putea accesa fonduri europene pentru achizitionarea de automobile? Daca da, in ce proportie voi fi sustinut de acestea, eu fiind tanar intreprinzator?
2)E rentabila aceasta afacere? Se merita investitia de 40.000 euro? De exemplu cu 10 masini, as scoate 4000 lei la luna?

Va multumesc!

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Informeaza-te intai daca, in orasul unde doresti sa faci afacerea, se mai acorda licente ( din cate am aflat eu, spre exemplu in Cluj, acordarea licentelor a fost sistata )
Ca idee asupra rentabilitatii afacerii citeste articolul acesta care, desi este foarte vechi(preturile sunt la nivelul anilor 2005-2006!), te ajuta sa-ti faci o imagine generala http://www.bizwords.ro/......un-an.html

| BigV a răspuns:

Nu te baga in afaceri cu taxiuri, orice altceva dar nu asta! Oamenii nu mai merg cu taxiurile! Am un vecin care a dat faliment, avea 4 taxiuri! Cu 40.000 euro poti sa faci multe alte afaceri profitabile!

| MMihai a răspuns:

Nu este bună ideea cu firma de taxiuri!
Tu de fapt ce pregătire profesională ai și ce vârstă ai?
Sunt niște programe cu fonduri europene, i-a gândește-te și dacă ai 40. 000 de euro, poți accesa alți 40.000, și să faci o treabă!
Nu mă pricep la treburile cu fonduri europene, dar te poți interesa tu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta este o farsa!
Daca aveai suma respectiva apelai la un consultant financiar, dar cum nu sti ce-i acela, nici autorizatii, case de marcat, etc. e inutil sa primesti raspunuri date-n zadar.

| Mary_5266 a răspuns:

...nu stiu daca se merita sa investesti in asa ceva, sunt prea multe firme de taxi, in locul tau m-as gandi la altceva, as cauta pe internet idei de afaceri etc

| Andrei_3897 a răspuns:

Fa un calcul :10 masini, care la fiecare 24 de ore, timp de 6 zile din fiecare saptamana, trebuie sa iti faca un plan de 80 lei, de exemplu.Pai in 30 de zile faci 24.000 lei, castigi lunar LEJER 10.000 de lei.Eu zic ca merita.
Rog pe cei care spun ca aceasta investitie nu merita, sa imi spuna cu ce am gresit in calculul de mai sus.
Stima

| Andrei_3897 a răspuns:

@BigV:frate,cu 10 taxiuri castigi LEJER 10.000 lei lunar, iar cu 4 cel putin 4.000 de lei; vecinul tau a dat faliment,probabil,leasingului care,te usuca, dar in cazul de fata totul este din bani propii deci va fi profitabil; eu spun ca o afacere cu taxiuri e FOARTE profitabila, si imi mentin parerea orice ar fi

| lorylau a răspuns:

Daca ai bani astia bagai in alta afacere si lasa taximetria ca ai sa-i pierzi iti zice un fost taximetrist care a avut masina lui propie.nu e o afacere rentabila las-o balta

| dinu_8954 explică:

Am 19 de ani, si cei 40.000 euro sunt din vanzarea unui imobil... Vreau sa-i investesc in ceva care sa imi asigure traiul pe o perioada mai lunga de timp.
@Critical: nu este o farsa; am pus intrebarea aici deoarece mi se parea o afacere foarte la indemana, dar trebuie sa-ti multumesc deoarece mie nici prin cap nu mi-a trecut sa apelez la un consultant financiar, asa ca multumesc.