| mariustns a întrebat:

Am 15.000 de euro, si foarte mult pamant la iesire din oras. Vreau sa deschid o afacere cu fonduri europene. Ce credeti ca ar fi potrivit? Ma refer la afaceri sa nu depaseasca 15 000 investitia. Multumesc

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Faci o hala si o inchiriezi. In timp, din banii obtinuti pe chirie, te apuci si mai faci inca o hala. Repeti pana ai macar vreo 5-6 hale, dupa care o pui si de o mica afacere cu ciuperci sau ceva de genul, daca tot esti aproape de oras si ai acces facil la drumuri. Acum depinde si ce intelegi tu prin "foarte mult pamint" si de care oras discutam...

| mariustns explică (pentru GabiDumitrescu):

Valcea este orasul, 3 km de la mine pana in oras si am 5.000 mp

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mariustns):

Valcea. Ramnicu Valcea, nu? Poate ma insel - sper sa ma insel - dar nu e un oras cam mort? Lasind deoparte scamerii online. Combinatul mort... pe 5000 mp poti face cateva chestii misto. Arena de paintball/airsoft, ca cei care le practica oricum de obicei sunt adulti. Sau ideea mea de mai devreme cu hala. Faci hala, o inchiriezi. Eventual faci hala si incerci sa cresti ciuperci. Nu merge cu ciupercile, o inchiriezi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Oh, da, si legat de fondurile europene... cit timp sunt nemernicii astia din pesede calare peste tot, nu fa timpenia sa ceri nimic de la stat. O sa iti iasa pe nas fiecare leu care il vei primi. Nu zic sa mergi ilegal, fa frumos un SRL, ceva, ca sa administrezi halele pe care le-am mentionat, dar nu fa prostia sa te arunci in fonduri europene. Am destui prieteni care si-au blestemat zilele din cauza asta...

| Donsavas a răspuns:

Pune-i la o banca sau cumpara o garsoniera/apartament in Bucuresti, Constanta, Brasov, pe unde mai merge lumea..de preferat la parter si cauta sa o inchiriezi. Daca e la parter, renovezi si faci un birou pentru un notar, avocat sau altcineva. Succes!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Am o cunoștință care și-a deschis o crescatorie de ciuperci cahmpinion ( sau naiba le-o zice ) si a accesat fonduri europene plus ca alea sunt la mare căutare din cate am înțeles.

| AdrianNastase a răspuns:

Imobiliare dar iti trebuie mai multi bani, poti incepe cu o afacere de Network Marketing.