| benga94 a întrebat:

Salutare, am o intrebare.
As dori sa investesc niste bani.
In diferite chestii si după sa vand dar nu stiu in ce si de unde.
De exemplu sa iau haine ieftine sau diferite produse ieftine si sa le vand mai departe.Sunt in Germania pe aici sunt care iau covoare, paturi le dau la preturi bune, le si iese. De unde ia nu spune nimeni, acum cu sărbătorile au avut artificii fel de fel la pret mai ieftin ca in magazin ...de unde le-au luat nu stim, astept idei.

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ca sa vinzi iti trebuie gewerbe, este un fel de persoana fizica autorizata, fara ea, poti sa iei amenzi usturatoare. Gewerbe se face la primarie, poti face si klein gewerbe pe o perioada scurta, daca nu vrei pe intregul an.
Poti cauta pe internet simplu ceea ce te intereseaza si la final pui Großhandel (en-gros). Covoare ori paturi nu merita, se gasesc destule pe piata, atat turcii vin cu ele la un pret de nimic prin bazare sau magazinele lor. Mai bine o haina, incaltaminte care sunt de calitate totodata dar si ieftine.
Artficiile sunt din China cele mai multe, au furnizatorii lor pentru asa ceva, iar nemtii au nebunie dupa asa ceva, este normal sa se vanda.

| Veninul a răspuns:

Mobila in Germania e gratis o scot astia luni la strada si romanu o incarca si o duce cu tiru in Romania.