| Anonim11026 a întrebat:

Doresc să cumpăr de pe aliexpress, produse ieftine (NU ELECTRONICE), care apoi să le vând pe olx, bineînțeles la un preț puțin mai mare (dar nu cu mult), însă nu prea am idei de aceste lucruri. M-am gândit, la brățări, suveniruri din diferite țări, chiar și articole pentru decorat, etc... Însă aș dori și altceva. Îmi puteți da idei, ceva ce ar trece, ce s-ar vinde?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te-ai gandit la taxele de import si TVA pe care trebuie sa le platesti la vama cand ajunge marfa?
Fiindca pretu nu mai este mic deloc ina cest caz, fiindca se aduna la el taxa de transport, taxa de import si 19% TVA-ul.
Cu cat crezi tu ca poti vinde apoi un produs?
Ca eu una, prefera sa- cumpar direct de pe aliexpress sau ebay la acelasi pret la care-l cumperi tu, dar eu nu platesc taxa de import si nici TVA, fiindca eu cumpar la bucata si tu cumperi engross, fiind obligata sa platesti taxe vamale.

Singura solutie este sa faci un import masiv de marfa, dar numai dupa ce negociezi cu furnizorii chinezi dupa aliexpress, sa-ti dea juma de pret tie, ca sa poti sa le revinzi cu un pic de profit in tara.

| Anonim11026 explică (pentru Violleta2022):

Nu zice nimeni că trebuie să vând en-gross. Pot să cumpăr max 5 produse din același produs. Iar atunci, taxele nu sunt atât de mari, mai ales dacă produsul nu e scump. Taxele, și tva-ul, am impresia că se plătește doar la o anumită sumă ( exemplu 100 dolari ). La prețul, de 80 lei/5 produse, nu cred că există taxe. Plus că nici nu trebuie plătită taxă la vamă. Se plătește 9 lei în unele cazuri, în cazul în care depășește o anumită suma.

Un "import" masiv, ar însemna că ar trebui să îmi I au un depozit pentru acele produse, pentru că un import masiv, înseamnă multe produse din aceeași categorie, dar sa fie și din alte categorii. Mai exact o gama diversificată de produse, iar apoi, să începi să faci contracte cu magazine, din țară cu produse din China.

Dacă ar fi la jumate prețul, la o cantitate mare ar fi bine. Dar nu sunt atâția chinezi care ar negocia prețul. Iar acum, momentan produsele din China nu prea se mai vând. Va mai dura ceva pana se va reveni, si cu aceste produse și va fi ca înainte.

| Anonim11026 explică (pentru Anonim11026):

Pentru început nu e obligatoriu să cumpăr en gross. Până văd cum stau treburile. Abia apoi, după un timp. Se poate cumpăra...