| MirceaGheorghe2707 a întrebat:

Salutare, am o nelămurire, vreau sa infiintez o firma pfa, intr-o comuna, dacă primarul nu ar fi de acord, eu as putea sa o deschid? Țin sa mentionez ca nu sunt păcănele sau bar, este vorba de o frizerie.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

PFA nu este firma!
PFA este " persoana fizica autorizata" si poti sa-ti iei aceasta autorizare personala fara acordul primarului, ca nu el da asa ceva ci REGISTRUL COMERTULUI, din Judetul unde elocuiesti tu.

Nu-ti fa probleme ca nu vei avea neplaceri, mai ales ca-s servicii pentru oameni, care nu implica consumul de alcool, jocuri de noroc sau alte chestii nocive or zhomotoase, care ar face zgomot in sat.

| MirceaGheorghe2707 explică (pentru Violleta2022):

Am avut azi ședința, și m-a amenințat ca dacă încerc sa deschid, îmi face dosar penal, este posibil?
Țin sa Menționez ca locul unde voi face, este închiriat, nu propiu

| Violleta2022 a răspuns (pentru MirceaGheorghe2707):

Este imposibil asa ceva!
Intreseaza-te la un avocat sau direct la Registrul comertului, fiindca ce face primarul este intimidare si abuz de putere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu vad ce treabă ar avea primarul cu PFA tau

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu decide primarul ce firmă deschizi tu.

| MirceaGheorghe2707 explică (pentru sadrian46):

Am avut întâlnire cu el azi, mi-a dat doua motive, de m-a durut capul, unul ca nu sunt de la el din localitate, și al 2 lea, ca sunt multe frizerii, ținând cont ca este foarte mare comuna respectiva și este doar o frizerie.

| KingOoO a răspuns:

Teoretic nu. Dar iti poate pune betenin roate si sa nu o poti deschide.

Iti dau un sfat. Sa deschizi frizerie pe satenii ca si cum ai deschide un bar intr-o comuna plina cu pocaiti.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru KingOoO):

Sint unele comune in Romania care mictioneaza cu bolta pe multe asa-zise orase, deci nu te aventura in afirmatii ca asta...

| MirceaGheorghe2707 explică (pentru KingOoO):

Sunt frizer de ceva vreme, zona i foarte buna, și cu oameni străini de s au retras la țara, mai sunt și oameni de ai satului, dar nu asta ar fi problema.

| MarinelaMary a răspuns:

Dacă primarul nu este de acord nu cred ca puteți pentru ca va trebui sa plătiți impozit nu?