| reteteculinare a întrebat:

" Salutare, vreau sa deschid o firma! " cam asa suna topicul deschis de mine. Am nevoie de informatii si ajutor in legatura cu deschiderea unei firme fara sa platesc impozitv la stat. Din cate am inteles trebuie sa infiintez un ONG iar suma castigurilor sa nu depaseasca 15. 000 euro/an, e adevarat? Daca da va rog imi puteti da mai multe informatii si indrumari pentru a deschide o firma?

Cu stima,
Denis.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa alegi o forma juridica, de societate comerciala conform L. 31/1990 (de preferabil SRL, este cea mai simpla si cu costuri mai mici de infiintare) sau de intreprindere familiala, individuala ori persoana fizica autorizata, conform OUG nr. 44/2008. Dupa ce ai ales forma juridica trebuie sa mergi la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau, aici faci rezervarea denumirii, iti pot face actele si afli costurile. Succes!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista firma care sa nu plateasca impozite la stat. ONG nu este firma si nici macar nu este o forma juridica, pentru ONG formele juridice sunt fundatia si asociatia, care se infiinteaza conform OG nr. 26/2000, cu md. si compl. ulterioare. Numai bine!

| reteteculinare explică (pentru Ioandelasal):

Atunci niste informatii in legatura cu infiintarea unei firme? Multumesc.

| reteteculinare explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc frumos pentru raspuns! O seara placuta in continuare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru reteteculinare):

Va trebui sa alegi o forma juridica, de societate comerciala conform L. 31/1990 (de preferabil SRL, este cea mai simpla si cu costuri mai mici de infiintare) sau de intreprindere familiala, individuala ori persoana fizica autorizata, conform OUG nr. 44/2008. Dupa ce ai ales forma juridica trebuie sa mergi la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau, aici faci rezervarea denumirii, iti pot face actele si afli costurile. Succes!