| Maxim94 a întrebat:

As vrea sa achiziționez o masina in rate! As fi la prima acțiune de genul acesta, cum se procedează? Se plătește dobânda? Rata este fixa in general? Pentru mine ar fi un vis sa platesc doar pretul actual al mașinii in 5 ani, dar cred ca lucrurile nu stau chiar asa.Astept recomandări și sfaturi.Va Multumesc

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Pai depinde cum achizitionezi acea masina? este vorba de o masina noua sau una second hand?
Banuind ca este o masina noua aceasta se poate lua cu credit bancar sau in leasing. Dar asemanator se poate aplica si la o masina second hand luata de la un dealer autorizat.
Recomand credit, pe de alta parte alege metoda de plata rate fixe si sa fie moneda in LEI, pentru ca rata care va fi fixata va fi aceeasi mereu, pe cand in alta moneda...va fi nasol!
Normal ca vei plati cu mult peste pretul masinii de nou, dar asta depinde de banca cu care colaborezi.
E la mintea cocosului ca daca o masina costa 15.000 de euro si eu te finantez sa o cumperi iar tu imi dai banii esalonat pe rate timp de 5 ani, ca la final mie imi va reveni sa zicem 18.000 de euro!
Ca sa iti faci o parere, am cumparat acum cativa ani o masina care costa 20.000 de euro in rate si in final m-a ajung circa 26.000 euro ...cand cumperi cash e altceva!
Dar sa zicem ca tu vrei sa cumperi o masina de 20.000 de euro de la o reprezentanta, parerea mea acum ca nu-s la prima masina cumparata de noua (nici a doua laughing ), vorbesti cu dealerul si incerci sa negociezi pretul final, dar fara sa ii spui ca tu vei cumpara masina de la ei in rate.
Apoi sa zicem ca ti-a lasat masina la 19.000 de euro, faci imprumut la o banca de aceasta suma, in final ai reusit sa economisesti 1000 de euro, chiar daca ii vei da cu varf si indesat bani bancii, tot va fi cu acei 1000 de euro negociati mai putin.

2 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Daca faci leasing financiar, devii proprietar la achitarea integrala. Daca achiti 80 procente si nu mai ai bani, iti ia firma de leasing masina. Poti face credit, nu stiu daca se aplica regula de mai sus si la credit auto. In toate cazurile te obliga la casca. Daca e in eruo, te ajunge cu tot cu dobanda inca o data masina Iti vor da un desfasurator de rate, care oricum dupa 5-6 luni nu mai e valabil. Pt a creste euro. Iar la banca, atunci cand platesti, ti se ia un comision..care era bine sa nu existe. Mai e analiza dosar. Daca e in lei, e fixa, dar raportata la euribor, deci nu e fixa laughing Iar la cele cu dobanda variabila rata e..variabila happy Ar mai fi varianta unui credit de nevoi personale, in care nu se specifica ce achizitionezi.

| M1989 a răspuns:

La orice fel de credit se plateste dobanda. Soldul ratei este format din rata+dobanda. Gen la 10000 lei ai rata 130 si dovanda 70 plus cativa lei asigurarea de viata care este obligatorie. Mult succes!