| StefanRaz a întrebat:

As vrea sa urmez un curs de asistent/tehnician veterinar, imi poate da cineva mai multe detalii?
De exemplu salariu, cat de greu se gaste un loc de munca, etc.
Daca cunoasteti pe cineva care lucreaza in domeniu m-ar ajuta si mai mult.

Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| ReZiSTorr a răspuns:

Stiu pe cineva care lucreaza cu un doctor veterinar, ca si asistent.Ideea e ca nu o sa ai un salar constant, depinde cat face doctorul in luna respectiva. Apropo, asistenul respectiv a venit la mine, mi-a facut 2 injectii la porci si a luat 100 de lei, deci e rentabil atat timp cat ai munca.

| aaanamariaaa a răspuns:

Este o meserie frumoasa, merita sa faci cursul, dar asta depinde de unde stai. daca locuiesti la tara si ai consăteni care au animale, vaci, porci, păsări, bovine, animale de companie etc si ai de un venit bun. Uite in satul meu natal este cineva care a facut curs de teh.vet. si face banuti frumosi, face injectii la găini, ajuta animalele de talie mare cand fată, administrează diferite medicamente, consulta etc, adica numai din ce am vazut cu ochii mei stiu ca, castiga destul de bine..acum n.as sti sa spun o anume suma dar poti duce un trai decent. Si la oras te.ai putea angaja la o farmacie veterinară, sau poate la o clinica vet. unde ai recolta sange, face injectii, si asista doctorul vet. in general, sa linistesti animalutul cat il consulta, sa il hranesti, supraveghezi cat stiu din cunostintele mele. Totusi fa cursul ca totusi cunosti persoane noi care vor dori la fel ca tine sa profeseze in domeniu si poate te imprietenesti cu cineva si va sfatuiti, poate te poate ajuta cineva si din persoanele care organizează cursul. Nu se stie niciodata de unde se iveste o sansa. Succes?