| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,cam cat ar costa suta de km cu încărcare electrica? De exemplu tata are Dacia Lodgy 2019, 1.5 motorina și consumă cam 5, 5 litrii la sută poate,mai puțin poate mai mult, ar veni maxim 45 lei la sută, dar daca era electrica cu același motor cat ar costa suta de km?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa faci calculul corect, trebuie sa adaugi si costurile reviziei motor, adica ulei, filtre si manopera, la 10. 000km.
Iar pentru a estima consumul in bani a electricei, ar trebui sa stabilesti consumul total de electricitate al casei tale, ca sa stii in ce zona de tarifare/subventionare te incadrezi. La un consum mare, devine si unitatea kW/h scumpa.

| KovacsB a răspuns:

Pretul la energie electrica creste incet si sigur, autonomia este mica, iar bateriile isi pierd din capacitate la fel ca cele de la telefoane, dupa cativa ani mai ai 60%. sanatate.
Vara daca dai drumul la aer conditionat si prinzi un blocaj in trafic acolo ramai.
Iarna daca dai drumul la caldura iti scade drastic autonomia.
cu Loggy ai autonomie 1200km la drum lung, in 3 min ai facut plinul si pleci iar.

| DonMoldo a răspuns:

Încărcarea la curent alternativ se percepe un preț de 1, 49 lei / kWh. Pentru încărcarea rapidă (DC – Încărcare la curent continuu) se percepe un preț de 2, 09 / kWh. Pentru încărcarea ultra-rapidă se percepe un preț de 2, 39 lei / kWh. O masina electrica din clasa medie consuma aproximativ 15-20 kWh la 100 de kilometri deci fa si tu un calcul oricum o sa iesi mai ieftin