| booody a întrebat:

Salutare! Care este diferenta dintre compania de utilitati(utility company) si furnizorul de energie electrica?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Furnizorul de energie electrica este o companie de utilitati.
Dar o companie de utilitati poate funiza si mai mule servicii: gaz, apa, internet, telefonie, administrare (imobile, lifturi, parcari, drumuri) etc., electricitatea fiind doar una din posibilitati.

| booody explică (pentru Bula):

Ok. Si spre exemplu furnizorii de energie electrica isi produc singuri energia?

| sadrian46 a răspuns (pentru booody):

Nu. O cumpără și apoi o distribuie.

| booody explică (pentru sadrian46):

Adica Enel spre exemplu doar cumpara energie?

| Bula a răspuns (pentru booody):

Energia electrica (ca si alte marfuri) trece pe 3 faze principale:
1. productia
2. transportul (en gros)
3. distributia (la consumatori, en detail)
Furnizorul de energie care iti factureaza tie (consumator) electricitatea este distribuitor si cumpara de la producator /ransportator.

| mi25 a răspuns:

Din cate stiu, singura companie care produce si distribuie energie este Hidroelectrica. Eu primesc energia si facturaa direct de la ei. Bineinteles ca au si ei compartimentul lor de distributie.
Hidroelectrica este singuul distribuitor cu pretul sub limita de plafonare de 0, 80 lei, adica are pretul in prezent afisat de 0, 73. lei