| ManolacheLaura a întrebat:

Care este procedura legala in angajarea unuei persoane? Stiu ca, dupa interviul angajatului, se fac negocierile propriu-zise in legatura cu zilele de concediu, prime, sporuri etc. Apoi se semneaza si completeaza contractul individual de munca si se ia in evidenta in revisal, unde imi da o serie pe care o trec in contract. Apoi mai trebuie sa ma duc undeva? Am citit pe un site, un articol ca trebuie sa ma duc la Inspectoratul teritorial de munca, asa este? Ma scuzati este am scris ceva eronat sau mai pe neinteles, dar sunt cam noua in acest domeniu. Multumesc anticipat si rog seriozitate!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Angajatorul duce contractul de munca la AJOFM, unde se inregistreaza si devine legal.
Din cele 3 exemplare din contract, unul se retine la AJOFM, unul ramane angajatorului si unul angajatului.
Cu eventualele anexe la contract ulterioare se procedeaza la fel.