| numesiprenume0 a întrebat:

Dacă un angajat își anunță demisia verbal, dar nu completează sau semnează nimic, ce trebuie făcut? (Din punct de vedere al angajatorului) și cum va fi notificat acesta că i s-a întrerupt contractul de munca sau de unde altundeva poate afla dacă mai are contract valabil la firma respectiva? (Din punct de vedere al angajatului)
Ofer funda!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Demisia trebuie depusa in scris. Daca o faci verbal si nu te mai duci la lucru angajatorul iti poate deface diisciplinar contractul individual de munca, pe motiv de absente nemotivate.
La fel este si cand o depui in scris dar nu respecti perioada de preaviz, daca angajatorul nu renunta la preaviz.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.81.Demisia
  (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
  (2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
  (3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
  (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
  (5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
  (6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
  (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
  (8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă."

| darrio2007 a răspuns:

Demisia verbală nu are nici o valoare.
Demisie scrisă, cu acordul ambelor părti, ca să nu mai stai in preaviz.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Demisia aia trebuie semnata. Ii desfaci contractul pentru absente nemotivate, altfel. Fosta litera i, cred ca nu se mai poarta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practic se desface contractul de munca. Dacă angajatul este în perioada de probă, se va înceta contractul în perioada de probă. Daca este trecut de 90 zile poate desface CIM disciplinar ( pentru absente nemotivate) sau pur și simplu desface contract cu acordul părților. Sau lichidare. Depinde de angajator, unii trimit decizia/notificarea prin curier.

Iar contractele de munca sunt înregistrate în revisal în interiorul firmei, apoi acestea sunt preluate de către ITM. ITM-ul nu va oferi nimănui nici o informație cu tot istoricul din revisal. Doar ție, la cerere, sub semnătură. Nu mai există acea literă "i" prin care, mai demult, angajatorul putea concedia pe cineva și trecea litera i ca motiv. Practic era bila neagra, nu te puteai angaja în alta parte având acea literă. Acum nu mai este asa. Probabil angajatorul sa te dea în judecata, depinde de contract.
Dar practic, văzând ce bătaie de joc este, și eu am anunțat verbal ca nu mai merg. Nu ma semnat nimic, dar tot nimic nu s-a întâmplat mai departe. Însă se mai găsește cine știe ce angajator care să te mai plimbe prin tribunal pentru că ai creat nu știu ce prejudiciu, iar din cauza ta pentru ca nu te-ai prezentat la munca a avut nu știu ce pierderi și etc. Totul depinde de angajator.

| LittlePoppy a răspuns:

Verbal, nu inseamna nimic. E ca si cum nu si-ar fi dat demisia.