| DovleacTurbat a întrebat:

Salutare, care sunt cele 'mai căutate' cursuri de calificare?
Aș dori un job, o meserie într-o fabrică, uzină habar n-am, de pe urma căreia să pot câștiga niste bănuți, atât în țară cât și în afară.
Îmi puteți oferi câteva exemple?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Meseii foarte cautate si bine platite:
- tamplar de mobila (inclusiv sculptor, din lemn masiv)
- sudor specializat (pe suduri cu argon, plasma, etc.)
- constructor specialist in restaurari monumente
- etc.

In general se cauta (si se platesc foarte bine) specialistii din meserii rare. Dupa 5-10 ani de experienta si "ucenicie" langa un asemenea specialist vei fi in stare sa preiei stafeta, sa lucrezi alaturi- si pe urma chiar si singur in asemenea meserii banoase!winking

| Brizbriz a răspuns:

Contructii
daca nu esti capabil de medicina, IT, samd, constructii e singura solutie

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Depinde spre ce ai înclinație, poți alege ceva care să îți aducă și satisfacții sufletești, si financiare.

Ca băiat, e fain să fii mecanic auto, ori electrician instalatii energetice, instalator instalații tehnico-sanitare și gaze, bucătar/ cofetar, măcelar, faianțar, sudor...

| DovleacTurbat explică (pentru floresdemayo):

Îți mulțumesc pentru timpul acordat, cred că mi ar plăcea ceva in care 'sa lucrez cu mașinăria', am văzut ceva de genul operator cnc și probabil că mai sunt și altele, totodată, m-ar interesa sa știu ce joburi (din această 'categorie') sunt mai căutate.

| DovleacTurbat explică (pentru Bula):

Îți mulțumesc de răspuns, cred că mi ar plăcea ceva in care 'sa lucrez cu mașinăria', am văzut ceva de genul operator cnc și probabil că mai sunt și altele, totodată, m-ar interesa sa știu ce joburi (din această 'categorie') sunt mai căutate.

Bula
| Bula a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Eu m-am referit la acei meseriasi, care stiu sa lucreze si MANUAL, adica sunt chiar "artisti" al meseriei.
Sunt putini, dar buni. Si, ca urmare, sunt si foarte cautati, mai ales de cei care au bani, sa plateasca calitatea rara, de lucru manual.winking